AKKUYU İÇİN ÖNEMLİ ADIM

AKKUYU İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Akkuyu Nükleer Güç Santrali A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulduğunu belirtti.
Rusya’nın Sesi’ne göre, raporun onaylanması halinde santralin inşaat çalışmalarına artık Mayıs ayında başlanabilecek. Bu arada, inşaatın dokuz ay içerisinde tamamlanması planlandığını anlatan Kasumov, Akkuyu’da 20 milyar dolarlık yatırım hayata geçeceğini vurguladı.
Bu arada, NGS Akkuyu’nun Türkiye’nin tarihinde böyle ilk tesis olacağına dikkat çekilirken Akkuyu’nun Türkiye’nin gerçekleştirmeyi amaçladığı tek bir proje olmadığı vurgulanıyor. Tanınmış siyaset uzmanı Stanislav Tarasov, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Daha önce Türk yetkilileri iki yeni nükleer enerji santralini inşa ederek ülkeyi ‘nükleer devlet’e dönüştürme niyetini belirtmişti. Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santrali projesi Japon Mitsubishi ve Fransız Areva şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. İlgili anlaşma 2013 yılının Mayıs ayında imzalanmıştı. Türk hükümeti ayrıca üçüncü nükleer santralin inşa edilmesi olasılığını değerlendiriyor. Ama onun artık kendi parasıyla kurulması planlanıyor. Önümüzdeki yıllarda Rusya’da 600’den fazla Türk mühendisi ‘nükleer öğretim’ göreceğine göre bu olasılık çok kuvvetli.”
2023 yılına doğru yeni nükleer santrallerin devreye girmesiyle Ankara’nın petrol ve gaz ithalatında bağımlılığını azaltmak için enerji ihtiyaçlarının yüzde 10’unu karşılamayı planladığına işaret eden Tarasov, şöyle devam etti:
“Şu anki enerji kaynakları ihracatı ülkeye yaklaşık 50 milyar dolara mal oluyor. Türkiye’nin barışçı atom ülkesine dönüşmesi ülkenin enerji sektörünün çeşitlendirilmesine, onun önemli ölçüde genişlemesine, yeni modern ekonomik alanların oluşmasına, yeni işyerlerinin yaratılmasına imkan verecek. Dahası Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye ‘enerji ithalatçısı olmaktan çıkıp enerji ihracatçısı’ olmak niyetinde.”
Ama barışçı nükleer enerjinin sadece ekonomi ile sınırlı olmadığını da ifade eden Tarasov, “Türkiye çeşitli krizler, gerçek ve olası çatışmalarla dolu bölgenin bir parçasıdır. Bu yüzden Ankara kendisinin her hangi bir çatışmaya sürüklenmesine izin veremez. Birçok Türk analistine göre yeni stratejik koşullarda Ankara bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik aktif şekilde adım atmalı. Orta Doğu’nun en gelişmiş devletlerinden biri olma isteği varsa bu politika onun ulusal çıkarlarına uygundur. Her şeye göre böyle isteği vardır” değerlendirmesinde bulundu.


İlgili yazılar

Bilal Erdoğan’dan CHP’lilere yuhalama

Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek resmen Cumhurbaşkanlığı görevine başladı. Yemin töreni öncesi CHP’li Altay’ın TBMM Başkanı’na iç tüzük kitapçığı fırlatmasının

100 milyon lira havaya uçtu

Aydın DEMİR / Sözcü – Re­cep Tay­yip Er­do­ğan, es­ki ba­kan­lar Za­fer Çağ­la­yan ve Su­at Kı­lı­ç’­la bir­lik­te ge­çen yıl olim­pi­yat kap­sa­mın­da

Dinlenenlerin listesi yayınlandı

Hükümetle-cemaat arasındaki  kavga yeniden başladı. Bakanlıklardaki cemaatçi kadrolar görevlerinden alınırken, cemaat de farklı isimlerle yolsuzluk belgeleri yayınlamaya başladı. Başbakan Erdoğan’ın

Bir Cevap Yazın