EKONOMİYE YOĞUNLAŞIN…

EKONOMİYE YOĞUNLAŞIN…

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, CHP’ye, “ekonomiye yoğunlaşma” önerisi yaptı. Eski CHP İstanbul Milletvekili ve halen ABD’deki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nün Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Derviş’in Financial Times’taki yazısının başlığı “Türkiye’de muhalefet güçlü yönlerini yeniden keşfetmeli.” dedi. Financal Times gazetesi’nde yazan  Kemal Derviş, seçmenin yerel seçimlerde AKP’ye ezici bir destek vermediğini vurguladı.  Derviş, yüzde 45 oy olan AKP’nin son genel seçimlerdeki oy oranının yüzde 50 olduğunu, 2010’daki referandumunda da seçmenlerin yüzde 57’sinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın savunduğu anayasa değişikliklerine destek verdiğini hatırlattı.  AKP’nin muhalefetin üçe bölünmesinin avantajını kullandığını vurgulayan Derviş, “Geçtiğimiz aylarda tanık olduğumuz yıkıcı ve kutuplaştırıcı siyaset son bulmalı” ifade etti.

“CHP’DE ETNİK ŞOVENİZME YER OLAMAZ” 

Derviş’e göre Türkiye’nin yeniden demokratik ve ekonomik açıdan başarılı bir ülke olarak belirmesi için üç şeye ihtiyaç var:
“AKP gerçekten demokratik bir muhafazakâr parti olmalı. Partinin lider kadrosu da iyi yönetim ile sürdürülebilir ekonomik başarı arasındaki bağı kavrayabilmeli… CHP merkez solda Avrupalı bir sosyal demokrat parti olmalı. Liberal bir toplumun ve hukukun üstünlüğünün savunucusu olmalı… Büyük oranda laik Kürtlerden destek alan BDP de Türkiye’nin Kürtlerinin müreffeh olacakları ve demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacakları bir geleceği hedeflemeli.”
CHP ile ilgili satırlarında “Avrupa merkez solunun kardeş partisinde etnik şovenizme yer olamaz” diyen Derviş, MHP yönetimini hukukun üstünlüğünden yana ve şiddete karşı uyarıcı tavrı nedeniyle övdü ve CHP’ye de şu çağrıda bulundu:
“Türkiye’nin merkez sol muhalefeti kasetlere odaklanmaktan kaçınmalı, ekonomiye yoğunlaşmalı ve tıpkı 1970’lerde güçlü şekilde gösterdiği gibi büyük bir çoğunluk için konuşabilme yeteneğini yeniden keşfetmelidir. Erdoğan’ın iktidar tekeline sadece böyle meydan okunabilir. Üstelik bu tavır, AKP içindeki ılımlılara da yardımcı olabilir. Böylece, Türkiye’nin Kürtlerine ve Aleviler ile dini vecibelerini yerine getiren Sünniler gibi diğer gruplarına da güven verilebilir.”


İlgili yazılar

Erdoğan ekonomi yönetimini alacak

CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Faik Öztrak, Erdoğan’ın ekonomi yönetimini istifaya davet edebileceğini idida etti.

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu devleti gazetelerden öğreniyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu  “Ben devleti daha iyi bilirim” diyen CHP lideri  için  “Devleti gazetelerden öğreniyor. Gazete kültürüne dayalı bir devlet

HAKİKAT IŞIĞI FİKİRLERİN ÇARPIŞMASINDAN DOĞAR

Anayasa Mahkemesi, bir köşe yazarının ifade özgürlüğüne yönelik bireysel başvurusunda, ifade özgürlüğünün, demokratik toplumun temellerinden biri olup toplumun gelişmesi ve bireyin kendini geliştirmesi ve gerçekleştirmesi için vazgeçilmez koşullar arasında yer aldığını belirtti.

Bir Cevap Yazın