ÖNCE KURS SONRA İŞ

ÖNCE KURS SONRA İŞ

Ekonomik kalkınmaya katkı ve işsizlik sorununa çözüm üretmek amacıyla 18 Temmuz 2011 tarihinde ATO KOSGEB işbirliği ile başlatılnan Girişimci Eğitimi Programı’nda, 2 bin 310 kişi girişimcilik belgesi aldı.

490 GİRİŞİMCİ TİCARETE ATILDI

ATO’nun programına katılarak girişimci belgesi alan katılımcılardan 490’ı kursta öğrendiklerini hayata geçirmek üzere kendi işyerini kurdu ve ticari faaliyetine başladı. ATO’nun ticari hayata kazandırdığı 490 girişimci kurduğu işyerinde bin 42 kişiye de istihdam sağladı.

GİRİŞİMCİYE 30 BİN TL HİBE

ATO’nun girişimcilik programından mezun olarak kendi işyerini kuran girişimcilerden 186’sı da KOSGEB’e başvurarak 30 bin TL hibe desteği sağladı. 290 girişimci ise KOSGEB desteği için başvurdu ve işlemleri halen devam ediyor.

“2014 YILINDA 540 GİRİŞİMCİ YETİŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

ATO’nun girişimci yetiştirme programına 2014 yılında da devam edeceğini belirten ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, 2014 yılında 540 girişimci yetiştirmeyi planladıklarını vurguladı.
Girişimci yetiştirme programıyla gençlere balık tutup vermek yerine balık tutmayı öğrettiklerini anlatan Beczi şunları kaydetti:
“KOSGEB’le birlikte girişimci yetiştirme girişimimiz meyvelerini vermeye başladı. Bizim yetiştirdiğimiz 490 girişimcimiz açtığı işyerinde bin 42 kişiye iş verdi. Girişimci sayısı arttıkça istihdam sayısı da artacaktır” dedi.
Ankara’da sağlıklı bir ekonomik yapı içerisinde yeni iş alanları açacak, inovatif ürün ve hizmetlerle ekonomiyi canlandıracak, finansal yapısı güçlü, kurumsallaşmış KOBİ’lere ihtiyaç duyulduğunu anlatan Bezci, şunları kaydetti:
“Sosyal ve ekonomik anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması, Ankara ekonomisini canlandıracağı gibi istihdama katkı sağlayacaktır.”

“YENİLİKÇİ GİRİŞİMCİLİĞİN TEŞVİK EDİLMESİ ŞART”

Girişimciliğin ekonomik gelişmede önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Beczi, “Bilgiye dayalı ekonomik ortamda ekonomilerin başarıya ulaşması için yenilikçi girişimciliğin teşvik edilmesi şarttır. Dünyanın bugün ulaştığı rekabet ortamında ancak ve ancak yeni değerler üretebilen, katma değeri artıran, rekabet gücünü geliştiren, farklı ve yeni girişimler başarılı olabilecektir” dedi.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Ankara yeniden Cumhuriyetin Ankara’sı olacak

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Ankara’nın Başkent ilan edilişinin 91.yıldönümünü kutladı ve “Başkent Ankara olmalı” önergesine atılan imzalarla, bu imzaların verdiği mesaja

Sencar: Davutoğlu’nun gücü yok

Metropoll araştırma Şirketi’nin yönetim kurulu başkanı Özer Sencar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, mevcut hükümetle yola devam için alternatifleri zorlayacağını savundu. Sencar, “Erdoğan

KİRLİLİKLERİNİ MEYDANLARDA ANLATACAĞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li bakan ve milletvekillerinin “Rantsal” çalışmalarını “Onların hayatı para üzerine kurulu, dünyaları para üzerine kurulu. Emin olun ben anlatırken utanıyorum, onlar çalarken utanmıyorlar. Ben anlatırken sıkılıyorum, onlar çalarken sıkılmıyorlar” diye eleştirdi.

Bir Cevap Yazın