TEMEL TÜKETİM MALLARINA ZAM GELECEK

TEMEL TÜKETİM MALLARINA ZAM GELECEK

Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2014 Ocak ayında yüzde 7,8 olan yıllık enflasyonun; Şubat ayında 7,9’a çıkarken “çekirdek enflasyonda” rekor artışlar olduğunu ifade etti. Öztrak, “Çekirdek enflasyon göstergelerinden ‘H endeksi’ 2012 Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 8,63’e çıkarken, ‘I Endeksi’ son 81 ayın rekorunu kırarak yüzde 8,43’e ulaştı. Bu durum enflasyondaki artışın geçici olmadığını, önümüzdeki aylarda da artış eğiliminin süreceğini gösteriyor” dedi.
Tüm bu veriler ve ileriye yönelik risklerin 2014’te çift haneli enflasyon ihtimalinin yüksek olduğuna işaret etiğini aktaran Öztrak, “Nitekim, Türk Lirasının kur sepeti karşısında, son bir yılda, yüzde 26’ya varan değer kaybı henüz enflasyona tam olarak yansımadı. Öte yandan kurdaki artışa karşın elektrik ve doğalgaz zamları yerel seçimlerin ardına ötelendi. Yine kuraklık nedeniyle başta gıda fiyatlarında olmak üzere vatandaşın temel tüketim ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor. Hükümetin yanlış ekonomi politikaları ve içine düştüğü yolsuzluk ve rüşvet skandalını örtebilmek için hukuku tepelemesi nedeniyle vatandaşlarımızın 2014’te iki koldan sıkışacağı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.
İlk olarak, bu yıl vatandaşın gelirinde kayda değer bir artış olmayacağının altını çizen CHP’Li Öztrak, şunları kaydetti:
“2014’te resmi büyüme hedefi yüzde 4 olmasına karşın, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminleri bunun yarısına (yüzde 2 civarına) kadar düşmüştür. Hem TL’nin değer kaybı hem de büyümenin düşük kalması, 2014’te kişi başına düşen milli gelirin 10 bin dolar tuzağından çıkmasını güçleştirecektir.
İkinci olarak, artan hayat pahalılığı vatandaşın cüzdanını vuracak, alım gücünü düşürecektir. Geliri artmayan vatandaş, artan hayat pahalılığı nedeniyle borçlarını ödemekte daha da zorlanacaktır”.


İlgili yazılar

Erdoğan neden sessiz kaldı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’ı evinde ziyaret etti. Ziyaretten sonra açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Sağlık

KİRLİLİKLERİNİ MEYDANLARDA ANLATACAĞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li bakan ve milletvekillerinin “Rantsal” çalışmalarını “Onların hayatı para üzerine kurulu, dünyaları para üzerine kurulu. Emin olun ben anlatırken utanıyorum, onlar çalarken utanmıyorlar. Ben anlatırken sıkılıyorum, onlar çalarken sıkılmıyorlar” diye eleştirdi.

Özkes: Müftü değil sanki IŞİD militanı

CHP’nin müftü kökenli İstanbul milletvekili İhsan Özkes “18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 7 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır”

Bir Cevap Yazın