AB’DEN SPASTİK ÖZÜRLÜLERE DESTEK

AB’DEN SPASTİK ÖZÜRLÜLERE DESTEK

Cengiz Aldemir Sözcü Gazetesi

Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi programı kapsamında Özürlü STK’larının Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi isimli projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yaklaşık 8.5 milyon engelli yurttaşın yaşadığı, bu yurttaşlarımızın 500 ile 600 bininin spastik engelli olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı tahminlere dayanıyor. Çünkü; ülkemizde ne kadar engelli yaşadığı ile ilgili bir veri tabanı maalesef oluşturulamadı.

Ankara Gordion Otelde buluşan, Özürlü STK’ları, ‘Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ isimli projeyi detayları ile değerlendirdiler.

AB PROJESİ

Avrupa Birliği projeleri kapsamında olan proje, Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi programı kapsamında Sinop Spastik Çocuklar Derneği İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, Aktif Katılım Alternatif Gelecek Derneği ve İtalyan Centro Internazionale per la Promozione dell’ Educazione e dello Sviluppo isimli STK ortaklığında yürütülmekte olan, ‘Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ isimli projenin tüm hızıyla devam edeceği mesajı verildi.

ÖZÜRLÜ STK’LAR KENDİ İÇİNDE ÖRGÜTLENMELİ

Proje hakkında konuşan Sinop Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Sayın Berrin Gürleyen, projenin amacının Özürlü STK’larının kendi içlerinde örgütlenebilme ve savunuculuk yapma kapasitelerinin artırılması ve bu sayede özürlülerin yasaların, uluslararası anlaşmaların ve ilgili mevzuatın kendilerine verdiği haklara daha kolay erişmelerinin sağlanması olduğunun altını çizdi.

EĞİTİM İÇİN NELER YAPILACAK

BU amaca ulaşabilmek için 6 ilde toplam 90 engelli STK’sı temsilcisine eğitim verilecek. Bu eğitimlerde kullanılmak üzere savunuculuk kitapları bastırılıp ve engelli STK’larına dağıtıldı. Şu ana kadar Sinop Ankara Diyarbakır ve İstanbul’da bölge toplantıları gerçekleştirildi. Muğla ve Hatay bölge toplantıları da mayıs ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Ayrıca engellilere yönelik ayrımcılık konulu da bir film proje kapsamında üretildi.

DANIŞMANLIK ADRESİ

Projenin bir diğer sürdürülebilir çıktısı ise, Online Özürlü Hakları Danışmanlık Merkezinin kurulması oldu. http://engellihaklari.org/online-danismanlik/ adresinde hizmet veren sistem sayesinde engelli vatandaşlar kendi problemleri ile ilgili somut soruların cevabını doğrudan alabiliyorlar.


İlgili yazılar

Balyoz Davasının ilk duruşmasında 25 beraat

Yeniden görülen Balyoz Davasında mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın tanık olarak dinlenilmesine karar

Erdoğan: Anketler İçin Erken

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemiyle ilgili olarak yapılan anketlerin şu anda sağlıklı sonuç vermeyeceğini belirterek “Bazı anketler gelmiyor dersem

Gazeteci Nahit Duru’nun Kaleminden Hasan Cemal

Duayen gazeteci Nahit Duru  ABC Gazetesi.com’daki köşesinde Hasan Cemal üzerinden gazeteciliği yazdı. Öncesinde ‘demokrat’! sonra ‘ikinci cumhuriyetci’, ardından ‘yetmez ama

Bir Cevap Yazın