Cezaevlerinde hangi kanallar izleniyor?

Cezaevlerinde hangi kanallar izleniyor?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mevcudu kalabalık ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular arasında anket yapılmak suretiyle en çok talep edilen kanalların belirlenmek suretiyle merkezi sitemden yayınlandığını söyledi. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek soru önergesinde Sincan Cezaevi’nde neden Halk TV’nin izlenemediğini sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun “Hükümlünün radyo, televizyon yayınları ve internet olanaklarından yararlanma hakkı” kenar başlıklı 67. maddesinde ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün “Hükümlünün radyo, televizyon yayınları ile internet olanaklarından yararlanma hakkı” kenar başlıklı 90. maddesinin beşinci fıkrasında yer alan hükümler gereğince, ceza infaz kurumlarında merkezi yayın sistemi üzerinden izlenebilen televizyon kanallarının, hükümlü ve tutuklulardan gelen talepler doğrultusunda idare ve gözlem, kurulunca belirlendiğini söyledi.

“KANALLAR ANKET YAPILARAK BELİRLENİYOR”

Adalet Bakanı, özellikle mevcudu kalabalık ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular arasında anket yapılmak suretiyle en çok talep edilen kanalların belirlenmek suretiyle merkezi sitemden yayınlandığını bildirdi.
Ceza infaz kurumlarında, uydu üzerinden ya da karasal yayın yapan 25 civarında ulusal televizyon kanalının yayınına imkân bulunduğunu belirten Bakan Bozdağ, “Bu kanallar hükümlü ve tutukluların tercihlerine göre idare ve gözlem kurulu tarafından belirlenmektedir” dedi.
Adalet Bakanı, soru önergesinde adı geçen televizyon kanalının, merkezi yayın sistemi bulunan kurumlardaki hükümlü ve tutukluların çoğunluğu tarafından talep edilmesi, idare ve gözlem kurulunca da karar alınması suretiyle izlenmesine hiçbir engel bulunmadığını söyledi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıyla yapılan yazışmaya verilen cevaba işaret eden Adalet Bakanı, Ankara 1 nolu L tipi ve Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında soru önergesinde bahsi geçen televizyon kanalı yayınlarının izlenebildiğini, Ankara 2 nolu F tipi, Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı ve Açık Ceza infaz Kurumlarında söz konusu kanalın yayınının izlenmesi konusunda hükümlü ve tutuklulardan herhangi bir talep gelmemesi nedeniyle kanalın hiç yayınlanmadığını belirtti.

“MAHKUMLAR TALEP ETTİKLERİ HALDE SÖZKONUSU CEZAEVİNDE HALK TV YAYINI YOKTUR” 

Soru önergesine verilen yanıtı değerlendiren Turgut Dibek, “Bakanlık anketle kanalları belirliyoruz diyor. Bugüne kadar hiç anket yapıldığını gören olmadı. Kendi istedikleri kanalları zorla izletmek için mazeret üretiyorlar. Mahkumlar talep ettikleri halde sözkonusu cezaevinde Halk TV yayını yoktur. Diğer cezaevinde de önerge verdiğimiz tarihte yayın kesilmiştir” dedi.


İlgili yazılar

Akkaya: Denizcilik sektörünün sorununu biz çözeriz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Denizcilik sektöründeki sorunların çözümü, projelerin geliştirilmesi ve denizciliğin ilerlemesi için Meclis’te  temsilcileriniz olmaya hazırız.”

İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt AKP’ye geçen Salih Fırat’ın “Hangi devlet olanağından nasiplendiğini” sordu.

  İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt  AKP’ye geçen Salih Fırat’ın “Hangi devlet olanağından nasiplendiğini” sordu. ANKARA – Meclis genel Kurulu’nda yaptığı

Güvenlik Konsepti Değişiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu Her ilin özel güvenlik tedbiri alacağını açıkladı. Ankara valiliğinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Tugrul Türkeş, İçişleri Bakanı

Bir Cevap Yazın