ERDOĞAN’IN YAMAN ÇELİŞKİSİ

ERDOĞAN’IN YAMAN ÇELİŞKİSİ

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle, Başbakan düzeyinde tehcirde hayatını kaybeden Ermeniler nedeniyle taziye mesajı yayınlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık tarafından yazılı olarak yayınlanan mesajında, Ermenilere taziye dileklerini iletti.

Başbakan mesajında, “1915 olaylarına ilişkin farklı görüş ve düşüncelerin serbestçe ifade edilmesi; çoğulcu bir bakış açısının, demokrasi kültürünün ve çağdaşlığın gereğidir.” diyerek, ifade özgürlüğüne vurgu yaptı.

Başbakan mesajına şöyle devam etti;

“Türkiye’deki bu özgür ortamı, suçlayıcı, incitici, hatta bazen kışkırtıcı söylem ve iddiaları seslendirmek için vesile olarak görenler de bulunabilir. Ne var ki, tarihi meseleleri hukuki boyutlarıyla birlikte daha iyi anlamamız, kırgınlıkları yeniden dostluklara dönüştürmemiz mümkün olacaksa, farklı söylemlerin empati ve hoşgörüyle karşılanması ve bütün taraflardan benzer bir anlayışın beklenmesi tabiidir. Türkiye Cumhuriyeti hukukun evrensel değerleriyle uyumlu her düşünceye olgunlukla yaklaşmaya devam edecektir.”

2010’DA ERMENİ İŞÇİLERİ ERDOĞAN TEHDİT ETMEMİŞMİYDİ?

Başbakan’ın bugünkü açıklamalarında dikkat çeken nokta, “Türkiye’deki bu özgür ortamı, suçlayıcı, incitici, hatta bazen kışkırtıcı söylem ve iddiaları seslendirmek için vesile olarak görenler de bulunabilir.” İfadeleri oldu.

Başbakan bugün ifade özgürlüğünden, empati ve hoşgörüden bahsederken, bakın 2010 yılında Ermeni işçilerle ilgili ne söylemişti:

“Bizim ülkemizde 100 bin kadar vatandaşımız olmayan Ermeni’nin bizde yaşamasına çalışmasına müsaade ediyorsak, bu da bizim bir yaklaşım tarzımızdır. Ne denli barışa yönelik bir yaklaşım tarzı içerisinde olduğumuzu göstermesi bakımından önemlidir ama bunun karşılığını da bizim görmemiz lazım. Eğer biz bunun karşılığını göremezsek herhalde biz de başımızın çaresine bakacağız.”

BBC muhabirinin Erdoğan’ın bu sözleriyle Ermenilerin Türkiye’den sınırdışı edilmesini mi kastettiğini sorması üzerine Erdoğan ile Alkan arasındaki diyalog şöyle gelişti:

“…Gerekirse

BBC Türkçe: “Sınırdışı ederiz diyorsunuz?”

Erdoğan: “Ama tabii dünden bugüne değil…”

Başbakan bugün yaptığı açıklama ile toplumu geren ve kışkırtan kişilerin olabileceğini söyledi. Sizce Başbakan 4 yıl önce yaptığı açıklama ile toplumu germemiş midir? Ermeni işçileri açıkça tehdit etmemiş midir?

Odatv.com


İlgili yazılar

AKP’li Üsküdar belediyesinde prim skandalı

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, AKP’li Üsküdar belediyesinde yaşanan sgk prim skandalını meclis genel kurulunda dile getirdi. Üsküdar Belediyesi

Hepiniz Ordaydınız. Suçu Birlikte İşlediniz

Odatv davasından 16 ay Silivri’de yatan gazeteci Müyesser Yıldız FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle AYM üyeliğinden  çıkarılıp, meslekten ihraç edildikten sonra tutuklanan

Twitter mesajları ile para gönderilebilecek

Bir Fransız bankası ile işbirliği yapan Mikro blog Twitter üzerinden para gönderme servisi kullanıma sunuluyor. şirket, Twitter mesajları ile para

Bir Cevap Yazın