HAKİKAT IŞIĞI FİKİRLERİN ÇARPIŞMASINDAN DOĞAR

HAKİKAT IŞIĞI FİKİRLERİN ÇARPIŞMASINDAN DOĞAR

Yüksek Mahkeme gerekçeli kararında, “Hakikat ışığı fikirlerin çarpışmasından doğar. Bu bağlamda toplumsal ve siyasal çoğulculuğu sağlamak, her türlü düşüncenin barışçıl bir şekilde ve serbestçe ifadesine bağlıdır. Aynı şekilde birey özgün kişiliğini düşüncelerini serbestçe ifade edebildiği ve tartışabildiği bir ortamda gerçekleştirebilir. İfade özgürlüğü, kendimizi ve başkalarını tanımlamada, anlamada ve algılamada, bu çerçevede başkalarıyla ilişkilerimizi belirlemede ihtiyaç duyduğumuz bir değerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin ifade ve basın hürriyetinde hak ihlaline ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Emin Aydın, yerel bir gazetede yazdığı, “ucuz Olmak” ve “Motosikletli zibidiler” başlıklı köşe yazılarında Çine ilçe emniyet müdür vekili H.Y.’nin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılarak Çine Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakaret ve iftira suçlarından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi nedeniyle ifade ve basın hürriyetinin ihlal edildiğini ileri sürerek tazminat talebinde bulundu.

İfade özgürlüğünün sadece “düşünce ve kanaate sahip olma” özgürlüğünü değil aynı zamanda sahip olunan “düşünce ve kanaati açıklama ve yayma” buna bağlı olarak “haber veya görüş alma ve verme” özgürlüklerini de kapsadığının anımsatıldığı gerekçede, ifade özgürlüğünün bireylerin serbestçe haber ve bilgilere, başkalarının fikirlerine ulaşabilmesi, edindiği düşünce ve kanaatlerden dolayı kınanmaması ve bunları tek başına veya başkalarıyla çeşitli yollarla serbestçe ifade edebilmesi, anlatabilmesi, savunabilmesi, başkalarına aktarabilmesi ve yayabilmesi anlamına geldiği kaydedildi.

İfade özgürlüğünün, demokratik toplumun temellerinden biri olup toplumun gelişmesi ve bireyin kendini geliştirmesi ve gerçekleştirmesi için vazgeçilmez koşullar arasında yer aldığının ifade edildiği gerekçede, “Hakikat ışığı fikirlerin çarpışmasından doğar. Bu bağlamda toplumsal ve siyasal çoğulculuğu sağlamak, her türlü düşüncenin barışçıl bir şekilde ve serbestçe ifadesine bağlıdır. Aynı şekilde birey özgün kişiliğini düşüncelerini serbestçe ifade edebildiği ve tartışabildiği bir ortamda gerçekleştirebilir. İfade özgürlüğü, kendimizi ve başkalarını tanımlamada, anlamada ve algılamada, bu çerçevede başkalarıyla ilişkilerimizi belirlemede ihtiyaç duyduğumuz bir değerdir” denildi.

Başvurucunun “ucuz olmak” başlıklı yazısında ifade ve basın özgürlüğüne yönelik müdahalenin demokratik toplumda gerekli ve ölçülü olduğunun belirtildiği gerekçede, “motosikletli zibidiler” başlıklı yazıya yapılan müdahalenin ise haklı ve demokratik toplumda gerekli olduğunun söylenemeyeceği kaydedildi. Müdahalenin amacının şikayetçinin şeref ve itibarının korunması olduğu kabul edilse bile şikayetçinin bu hakkı ile başvurucunun bir gazeteci olarak ifade ve basın özgürlüğü arasında adil bir dengenin kurulduğu sonucuna ulaşılamayacağının belirtildiği gerekçede, “Çine Asliye Ceza Mahkemesi tarafından başvurucuya verilen cezaların ifade ve basın özgürlüğüne ölçüsüz müdahale niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır. İfade ve basın özgürlüğüne yönelik müdahalenin demokratik toplumda gerekli ve ölçülü olmadığı anlaşıldığından Anayasa’nın 26. ve 28, maddelerinde korunan hakların ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir” denildi. Yüksek mahkeme, ihlal kararını sonuçlarının ortadan kaldırılması için Çine Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi


İlgili yazılar

O fabrikaları Ruslar kurmuştu!

Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik sürerken Sözcü yazarı Yılmaz Özdil iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi  değerlendirdiği bir yazı yazdı. Türk

Bu soruları Diyanet İşleri değil Adalet Bakanlığı sordu

Yargıdaki “paralel yapı”yı temizlediğini iddia eden hükümet, yeni alınan personele şeriat hükümlerinin geçerli olduğu ülkelerde bile sorulmayan soruları sordu. Adalet

Darbeci İmam Her Yerde Aranıyor

15 Temmuz darbe gecesi Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç Adil Öksüz’ün darbenin yönetildiği Akıncılar Üssü’nde yakalanması soruşturmanın seyrini değiştirdi.

Bir Cevap Yazın