HİTLER DE AYNISINI YAPMIŞTI

HİTLER DE AYNISINI YAPMIŞTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “1 Mayıs’ı 1933 yılında, Adolf Hitler de bayram ilan etmişti. Ancak ertesi gün bütün sendikaların yönetimini partisine bağlayarak kendisi dışında kimsenin ses çıkarmamasını sağlamıştı. Bugün Tayyip Erdoğan da aynı anlayışla ‘özgürlük’ demektedir” dedi.

Akkaya yaptığı yazılı açıklamada, özellikle İstanbul’da yapılacak 1 Mayıs’ın Türkiye işçi sınıfı açısından artık bir sembol haline gelen Taksim Meydanı’nda kutlanmasının valilikçe yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. AİHM’in kararında da açıkça bu yasağın hukuka aykırı olduğunun belirtilmesine rağmen işçilere Taksim Meydanı’nın yasaklanmasının, siyasi iktidarın totaliter anlayışının bir göstergesi olduğunu savunan Akkaya, “Tıpkı Gezi Parkı olaylarında yaşandığı gibi Tayyip Erdoğan, hukuken hiçbir yetkisi olmamasına rağmen yasakçı ve saldırgan tutumunu burada da sergileyerek halkı ve emekçileri kutuplaştırarak bölmek istemektedir. 1 Mayıs’ı Kadıköy’de kutlama kararı alan en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş’e bile tahammül gösterememiştir. Oysa bugüne kadar çeşitli defalar Kadıköy’de yapılan mitingler ve eylemlerin hiç birinde hiçbir olay yaşanmamıştır. Başbakan, ‘dediğim dedik çaldığım düdük demekte’, işçileri ve örgütlerini açıkça tahrik etmektedir 1 Mayıs’ı 1933 yılında, Adolf Hitler de bayram ilan etmişti. Ancak ertesi gün bütün sendikaların yönetimini partisine bağlayarak kendisi dışında kimsenin ses çıkarmamasını sağlamıştı. Bugün Tayyip Erdoğan da aynı anlayışla, ‘sadece kendi arzusu ve icazeti kadar özgürlük’ demektedir. Bu tutum anti-demokratiktir, siyasi iktidarın çalışanlara ve örgütlerine yönelik totaliter zihniyetinin dışavurumudur.”dedi

 


İlgili yazılar

Nazi Almanyası hukuku gibi!

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan 35 maddelik HSYK  ve CMK’da değişiklik öngören teklifin Nazi hukukçusu Carl

Deniz Kuvvetleri’nden alkışlanacak hareket

İstanbul-Bozcaada-Bodrum rotasında bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 7-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Deniz Kuvvetleri Kupası’nda adından, özel ödüllerine kadar “vefa”

Esad seçime iddialı giriyor

İçsavaşın sürdüğü Suriye’de yarın cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Esad’ın yeniden aday olduğu seçimde Türkiye’deki Suriyeliler oy kullanamayacak.

Bir Cevap Yazın