İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarını bildirdi.

108697_muammer_guler_i_n_sahini_aratir_mi_h38960_1Ankara – İçişleri Bakanı, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, “Yerel seçimler öncesinde sığınmacıların oy kullanma hakkı olacak mı?” şeklindeki soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye’de bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarının altını çizen İçişleri Bakanı, iltica/sığınma başvurusu inceleme aşamasında olan yabancıların, İçişleri Bakanlığının uygun göreceği illerde ikamete tabi tutulacağını, uydu iller olarak adlandırılan bu illerin, emniyet ve asayiş açısından sorun yaşanmayan ve ikamet eden yabancıların kontrollerinin zor olmadığı illeri kapsadığını söyledi.
İçişleri Bakanı, sığınmacıların eğer “Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi”nin 1. maddesindeki mülteci tanımına giren kriterlere sahipse, Türkiye tarafından bu kişilere “sığınmacı statüsü” tanındığını, üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütüldüğünü, yerleştirme işlemlerinin ülkelerin kotaları çerçevesinde ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında değiştiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı, ülkeye sığınan yabancılara gerekli kriterlere sahip olmaları halinde çalışma izni verildiğini bildirdi.

İlgili yazılar

Suriyeliler yeraltında örgütleniyor

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, her geçen gün sorunlarla karşılaşan ve bazı kentlerde istenmeyen bazı olaylara maruz kalan Suriyeli sığınmacıların

Koç: YPG IŞİD’e karşı halkını savunuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Kılıçdaroğlu’nun YPG’nin terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin, “Kobane çevresinde, orada kendi

İlkokul Öğrencilerine Tarikat Yurdu

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığını ve bu düzenlemeye göre, artık

Bir Cevap Yazın