İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarını bildirdi.

108697_muammer_guler_i_n_sahini_aratir_mi_h38960_1Ankara – İçişleri Bakanı, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, “Yerel seçimler öncesinde sığınmacıların oy kullanma hakkı olacak mı?” şeklindeki soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye’de bulunan yabancıların Türk vatandaşı olmadıklarından seçme ve seçilme hakkına sahip olmadıklarının altını çizen İçişleri Bakanı, iltica/sığınma başvurusu inceleme aşamasında olan yabancıların, İçişleri Bakanlığının uygun göreceği illerde ikamete tabi tutulacağını, uydu iller olarak adlandırılan bu illerin, emniyet ve asayiş açısından sorun yaşanmayan ve ikamet eden yabancıların kontrollerinin zor olmadığı illeri kapsadığını söyledi.
İçişleri Bakanı, sığınmacıların eğer “Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi”nin 1. maddesindeki mülteci tanımına giren kriterlere sahipse, Türkiye tarafından bu kişilere “sığınmacı statüsü” tanındığını, üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütüldüğünü, yerleştirme işlemlerinin ülkelerin kotaları çerçevesinde ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında değiştiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı, ülkeye sığınan yabancılara gerekli kriterlere sahip olmaları halinde çalışma izni verildiğini bildirdi.

İlgili yazılar

Türkiye devleti IŞİD’i resmen tanıdı iddiası

IŞİD’in elinde bulunan 49 rehine 101 gün sonra serbest bırakıldı. Rehinelerin nasıl bırakıldığı ile ilgili hükümet kanadından birçok farklı açıklama

BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU HAKKINDA DAVA AÇTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin 11 Şubat’taki TBMM Grup Toplantısı’nda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyasına ait ses kayıtlarını dinleten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gizliliği ihlal eden kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, “Hükümeti devirmek için plan yapanların elbetteki bu davranışlarının sonuçlarına katlanması gerekmektedir” ifadeleri dikkat çekti.

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan hükümete çağrı

Alevi Bektaşi Federasyonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin  “Çocuklara ailelerin inanç ve kültürüne aykırı din dersi verilemeyeceğine ve her ne şekilde

Bir Cevap Yazın