KKTC’de iki günlük yas, ODTÜ’de Müdahele

KKTC’de iki günlük yas, ODTÜ’de Müdahele

Soma’daki maden kazasında ölenmlerin sayısı 235 olarak açıklandı. KKTC’de, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle 15 ve 16 Mayıs’ta iki günlük ulusal yas ilan edildi.  KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Manisa ilçesine bağlı Soma’daki maden kazası nedeniyle KKTC’de 15 ve 16 Mayıs’ı ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Ayrıca, bu çerçevede 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılacak şenlikler de iptal edildi.

ODTÜ’DE TOMA’LI MÜDAHALE

Manisa’nın Soma ilçesinde özel sektöre ait bir kömür ocağında yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi ve ocakta mahsur kalması nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürümek isteyen ODTÜ öğrencilerine polis müdahale etti.

ODTÜ Fizik Bölümü önünde toplanan öğrenciler, sloganlar eşliğinde polisin barikat kurduğu A1 kapısına doğru yürüyüşe geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürümek isteyen öğrencilere polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti

Meclis Genel Kurulu saat 14.00’te açıldı. Genel Kurul’un açılmasının ardından Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle saygı duruşunda bulunuldu. Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı partilerin ortak imza attığı bildiriyi okudu. Ardından Genel Kurul kapandı.


İlgili yazılar

HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, AKP’nin “provokasyon olarak algılanan eylemler gerçekleştirdiğini” savundu. Kürkçü, “Fezlekelerin görüşüleceği gün Meclis’te olacağız” dedi ve Türkiye’nin mali açıdan “haydut devlet” olduğunu iddia etti.

TSK’da subaylara toplu soruşturma!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Ergenekon benzeri illegal bir yapılanma içinde bulunduğu iddiası üzerine, 5 yıl boyunca 1426 subayı ‘şüpheli’ kapsamında

Genelkurmay’dan Özel’e yanıt

Genelkurmay başkanı CHP’li Özgür Özel’in “Kandırıldım” iddiasına yanıt verdi.

Bir Cevap Yazın