Liderler nerede oy kullanacak?

Liderler nerede oy kullanacak?

Türkiye gergin geçen bir sürecin ardından yerel seçimlere gidiyor. 30 Mart yani yarın Türkiye için seçim günü olacak. 52 milyon 695 bin 831 seçmenin, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacağı seçimde il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlar seçilecek.
Yerel seçimlerde 32 ilde oy verme işlemi saat 07.00’de başlayacak ve saat 16.00’da sona erecek. Oy verme işleminin erken başlayacağı iller “Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis” olacak. Geriye kalan 49 ilde ise oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında oy kkullanılabilecek.
-LİDERLERİN OY KULLANACAĞI YERLER-
Yoğun güvenlik önlemlerinin de alınacağı seçimlerde Cumhurbaşkanı Gül ile siyasi parti liderlerinin oy kullanacakları yerler netleşti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya İlkokulu’nda oyunu kullanacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise oyunu Ankara Gölbaşı’nda verecek.
Başbakan Tayyip Erdoğan bu yıl da İstanbul’da Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu’nda sandık başına gidecek.
Ankara’da oy kullanacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sandığı ise Çukurambar’daki Arjantin İlköğretim Okulu’nda olacak.
Ankara’da oy kullanacak liderlerden bir diğer ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. MHP Lideri Anıttepe İlkokulu’nda sandığa gidecek.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise oyunu, Diyarbakır’ın merkez ilçesi Kayapınar’da Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu’nda verecek.
Diyarbakır’da oy verme işlemi saat 07.00’de başlayacağı için Demirtaş sandığa erken gitmesi durumunda diğer liderlere göre daha önce oyunu kullanabilecek.
-SEÇİM GÜVENLİĞİ-
Seçim güvenliği için bugün binlerce polis ve asker görevde olacak. 340 bin güvenlik personeli (jandarma, emniyet, sahil güvenlik birimleri) seçimlerin güven ve huzur ortamı içerisinde geçmesi için her türlü tedbir alırken seçim bölgelerinde sandıklara zarar gelmemesi ve vatandaşlara oy baskısını önlemek için de bir dizi tedbir alındı.
Oy kullanırken “TC kimlik numarası” büyük önem taşıyor. Oyların boşa gitmemesi için seçmenlerin oy pusulasına dikkat etmeleri gerekiyor. Üzerinde en ufak bir işaret bulunan oy pusulası geçersiz sayılacak.


İlgili yazılar

Sağa yanaşmanın hiçbir anlamı yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye davet ettiği Mehmet Bekaroğlu, “Bazıları kızabilirler ama ben CHP’yi tam olarak sol/sosyal demokrat bir parti

CHP’den Google tepkisi

Google’ın Türkiye kullanıcıları için Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırladığı ‘doodle’ CHP’lilerin tepkisine yol açtı. Bursa’da, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin,

Kuzu: Benim kızdığım elin solcusu değil benim sağcım

Başkanlık sisteminin savunucularından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, “Sandıktan Başkanlık sistemine de hayır çıktı” yorumunu yapan AKP’lileri hedef aldı.

Bir Cevap Yazın