Soma’da kurtarma çalışmaları durdu

Soma’da kurtarma çalışmaları durdu

Soma’daki faciada ölü sayısı 282’e yükselirken sabah saatlerinde yangın tekrar başladı. Bu sebeple kurtarma çalışmaları durduruldu. Karbonmoniksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.
Bakan Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam maden ocağında incelemelerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 282’ye yükseldiğini bildirdi. Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, cenaze işlemleri tamamlanan 217 işçinin cenazelerinin de ailelerine teslim edildiğini söyledi. Hayatını kaybeden bütün işçilerin cesedinin ailelerine gün içerisinde teslim etmeyi hedeflediklerini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:
“Şu ana kadar ailelerinin metaneti son derece yapıcı bir rol oynadı. Arama kurtarma çalışmalarına yeni kişiler katılmak istiyor. Arama ve kurtara ekibimiz yeterli. Bu talepler tam tersi çalışmaları kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor.”

Maden içerisinde 2 bloğa henüz ulaşılamadığını ifade eden Yıldız, “Bugün itibarıyla daha dikkatli olmamız gerekiyor, buradaki yoğunluğun bir gösteriye dönüşmemesi gerekiyor. Biz bütün işçi kardeşlerimizi çıkaralım, ondan sonra kim ne yapmak isterse daha rahat bir şekilde yapacaktır” dedi.

Maden içerisinde hava yönünün değiştirilme çalışmaları nedeniyle arama ve kurtarma çalışmalarına ara verilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, “Arama çalışmalarına son verilmedi sadece havanın yönü değiştirildi. Bu teknik bir konu. Bu detaylara girmemiz söz konusu değil. Ama havanın yönü değiştirilmesiyle 8 işçi kardeşimize daha ulaşıldı. Dün gece yapılan çalışmalarla 282 işçi kardeşimize ulaşılmış oldu” diye konuştu.
Bakan Yıldız, faciayla ilgili olan biteni kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya çalıştıklarını kaydederek, “Ulaşılamayan 2 noktada işçi kardeşlerimizin olduğuna inanıyoruz. Tetkiklerimiz doğru çıktı” ifadelerini kullandı.
Taner Yıldız, bir gazetecinin sorusu üzerine son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçinin bulunmadığını sözlerine ekledi.  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şu anda hastanelerde 27 yatan hastanın bulunduğunu, durumu iyi olanların ise gün içerisinde yapılacak kontrollerin ardından taburcu edilebileceğini belirtti.

Maden içerisindeki gaz tahliye etmek için gece saatlerinde durdurulan arama çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Madenci yakınlarının kazanın meydana geldiği bölgedeki bekleyişleri sürüyor.


İlgili yazılar

Sağlık Müdürlüğüne Mobing Davası

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi’ne kurduğu kamerayla çalışanları 24 saat gözetliyor.İl müdürlüğünün Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi aykırı

Kılıçdaroğlu: O Video Talimatla Yayınlandı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski genel başkan Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosu için savcılığa dilekçe verdi. İfade vermeyeceğini açıklayan Kılıçdaroğlu dilekçesinde,

Fuatavni’den müthiş idda

@fuatavni’den Erdoğan için önemli iddia: Erdoğan ‘Ne yapıp edin HSYK seçimlerini alın’ talimatı verdi! 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasından sonraki süreçte

Bir Cevap Yazın