Soma’da kurtarma çalışmaları durdu

Soma’da kurtarma çalışmaları durdu

Soma’daki faciada ölü sayısı 282’e yükselirken sabah saatlerinde yangın tekrar başladı. Bu sebeple kurtarma çalışmaları durduruldu. Karbonmoniksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.
Bakan Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam maden ocağında incelemelerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 282’ye yükseldiğini bildirdi. Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, cenaze işlemleri tamamlanan 217 işçinin cenazelerinin de ailelerine teslim edildiğini söyledi. Hayatını kaybeden bütün işçilerin cesedinin ailelerine gün içerisinde teslim etmeyi hedeflediklerini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:
“Şu ana kadar ailelerinin metaneti son derece yapıcı bir rol oynadı. Arama kurtarma çalışmalarına yeni kişiler katılmak istiyor. Arama ve kurtara ekibimiz yeterli. Bu talepler tam tersi çalışmaları kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor.”

Maden içerisinde 2 bloğa henüz ulaşılamadığını ifade eden Yıldız, “Bugün itibarıyla daha dikkatli olmamız gerekiyor, buradaki yoğunluğun bir gösteriye dönüşmemesi gerekiyor. Biz bütün işçi kardeşlerimizi çıkaralım, ondan sonra kim ne yapmak isterse daha rahat bir şekilde yapacaktır” dedi.

Maden içerisinde hava yönünün değiştirilme çalışmaları nedeniyle arama ve kurtarma çalışmalarına ara verilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, “Arama çalışmalarına son verilmedi sadece havanın yönü değiştirildi. Bu teknik bir konu. Bu detaylara girmemiz söz konusu değil. Ama havanın yönü değiştirilmesiyle 8 işçi kardeşimize daha ulaşıldı. Dün gece yapılan çalışmalarla 282 işçi kardeşimize ulaşılmış oldu” diye konuştu.
Bakan Yıldız, faciayla ilgili olan biteni kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya çalıştıklarını kaydederek, “Ulaşılamayan 2 noktada işçi kardeşlerimizin olduğuna inanıyoruz. Tetkiklerimiz doğru çıktı” ifadelerini kullandı.
Taner Yıldız, bir gazetecinin sorusu üzerine son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçinin bulunmadığını sözlerine ekledi.  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da şu anda hastanelerde 27 yatan hastanın bulunduğunu, durumu iyi olanların ise gün içerisinde yapılacak kontrollerin ardından taburcu edilebileceğini belirtti.

Maden içerisindeki gaz tahliye etmek için gece saatlerinde durdurulan arama çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Madenci yakınlarının kazanın meydana geldiği bölgedeki bekleyişleri sürüyor.


İlgili yazılar

ÖSYM BAŞKANINA TEPKİ

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, YGS sorularını açıklanmamasını eleştirerek ÖSYM Başkanı Ali Demir’in görevinden azledilmesini istedi.

Torba yasa ile getirilen af tebliği

Torba yasa ile getirilen afların uygulama tebliği yayınlandı. Borç yapılandırma için başvurular yarından itibaren yapılabilecek. Bazı kamu alacakların, 6552 sayılı

CHP MYK değişti…

CHP Lideri Kılıçdaroğlu MYK’da değişiklik yaptı Tekin Bingöl CHP Örgütü ve Örgüt yönetimlerinden,  Haluk Koç İdari ve Mali işlerden sorumlu Genel

Bir Cevap Yazın