TMSF bütün mal varlığına el koyduğu CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’ün itirazlarının yersiz olduğunu açıkladı.

TMSF bütün mal varlığına el koyduğu CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’ün itirazlarının yersiz olduğunu açıkladı.

 

Ankara – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Fon’a devredilen bankalardan Bankekspres’ten kullanılan ve bugüne kadar tahsil edilemeyen banka kaynağının tahsili amacıyla, borçlu olduğu tespit edilen ve aralarında banka hakim ortağı Korkmaz Yiğit ile Mustafa Sarıgül’ün de bulunduğu 9 kişi hakkında icrai takibat başlatıldığını bildirdi.

TMSF’den yapılan yazılı açıklamada Fon’a devredilen bankalardan Bankekspres’ten kullanılan ve bugüne kadar tahsil edilemeyen banka kaynağının tahsili amacıyla TMSF tarafından, 5411 sayılı Kanun kapsamında, kurum kayıt ve belgeleri ile Kuruma daha sonradan sunulan belgelerde yapılan incelemeler sonucunda, borçlu olduğu tespit edilen ve aralarında banka hakim ortağı Korkmaz Yiğit ile Mustafa Sarıgül’ün de bulunduğu 9 kişi hakkında icrai takibat başlatıldığını bildirildi.

Fon’un halka büyük bir yük getiren batık bankaların topluma maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi maksadıyla, kanunların kendisine vermiş olduğu yetki ve görev kapsamında kamu alacağının tahsilini sağlamak amacıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarına devam edeceğine dikkat çeken TMSF şunları kaydetti:

“Kurumumuz kamu alacağını tahsil görevini ifa ederken, bugüne kadar, borçlu olduğu kayıt ve belgelerden tespit edilen kişilerin kişisel özellikleri veya sosyal statüleri gibi subjektif kriterlerden bağımsız olarak, tamamen kayıt ve belgeler ile mevzuat kapsamında objektif kriterleri esas alarak hukuk kuralları içinde hareket etmiştir. Kurumumuzun kamu alacağının tahsil edilerek batık bankalardan dolayı halkımızın sırtına yüklenen maliyetleri azaltmak yönündeki çalışmaları bundan sonra da devam edecektir.”


İlgili yazılar

AKP’den istifa “Tertemiz inancımızı, gittikçe kirletmek istemiyoruz”

AKP’nin Avrupa örgütü olan UETD’nin Friedberg-Wettereu Teşkilatı Yönetim Kurulu, “Tertemiz inancımızı, gittikçe kirlenen bir mecrada daha fazla tutmak istemiyoruz” deyip

Nobel ödüllü Sancar: Arap Kürt değil Türk’üm

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, “Ben bu ödülü memleketime ve Cumhuriyet devrinin başlattığı eğitime borçluyum” dedi.

Anayasa mahkemesi’nin Avcı kararı

Anayasa Mahkemesi Odatv Davası’ndan tek tutuklu olarak cezaevi’nde olan eski emniyet müdürü  Hanefi Avcı için hak ihlali kararı verdi..

Bir Cevap Yazın