“ANNENİZİN, EŞİNİZİN YÜZÜNE NASIL BAKIYORSUNUZ?”

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli unsurlardan birisini oluşturan kadınlara çok büyük değer verirdi, bunu da dillendirmekten kaçınmazdı. Her fırsatta Türk kadınına büyük övgüler dizer, çağdaş dünyada onların yer alması için her türlü çabayı gösterirdi.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ BAZI AYRINTILAR

Bazı kaynaklara göre, Atatürk kadınların siyasal örgütlenişini daha Kurtuluş Savaşı sırasında destekliyordu. 1923 yılında, Halk Fırkası ve Cumhuriyet kurulmadan önce, “Kadınlar Halk Fırkası” kuruldu. Bu siyasi örgüt, her açıdan Cumhuriyet hükümetlerine baskı yaparak kadın haklarının savunucusu oldu. Şubat 1924’te “Türk Kadın Birliği” kuruldu.

-Gazi Paşa İzmir’de Latife Hanım ile sinemaya gider. Balkona çıkan Paşa sadece erkeklerin olduğunu görür, sorar: “Cemil niye hiç kadın yok.”
“Paşam kadınlara sadece salı günleri sinema gösteriyoruz.”
Paşa hemen yaverini çağırır. “Filmi seyretmek isteyen hanımları içeri bıraksınlar.”
Salonu dolduran hanımlar minnetle Gazi Paşa’yı alkışladılar.

-Mustafa Kemal, evlendikten sonra Latife Hanım’ı yurt gezilerine birlikte götürdü. Meclis locasına Latife Hanım’ın gelmesiyle tutucu milletvekillerinin homurtularına kulak asmadı

-1924 Anayasasına kadın ve erkek eşitliği, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle ilgili bir madde konmasını istedi, ancak tutucu-muhafazakar-ataerkil aile yaşamına alışmış milletvekillerinin sert tepkisiyle karşılaştı ve vazgeçmek zorunda kaldı.

ERKEK MİLLETVEKİLLERİNE SERT ÇIKTI

-1924 Anayasasında toprak reformu olmadığı için ‘devrimci’ bulmayan bazı genç milletvekillerine Gazi Paşa, sert bir yanıt verdi:
“Anayasamız parlamenter demokrasi sistemine uygun bir anayasa. Ama hiçbir devrime, hamleye engel değil. Olmadığını göreceksiniz. Engeller kafalarda. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını niye çok gördünüz? Kadınlar cahillerse, erkekler cahil değil mi? Kadınsız demokrasi olur mu?Evde annenizin, kardeşinizin, eşinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?”

-Kardeşi Makbule Hanım’ı Serbest Cumhuriyet Fırkası’na soktu, siyasetle ilgilenmesini istedi. Ayrıca muhalefet partisine destek verdiğini de gösteriyordu.

-Manevi kızı Sabiha Gökçen’i Hava Kuvvetlerine sokarak eğitim aldırdı, ilk kadın savaş uçağı pilotu oldu, balkan ülkelerini bir Türk kızı olarak uçakla dolaştı. Bu o dönemde büyük yankı uyandırdı.

KADINLARI EYLEME TEŞVİK ETTİ

-1934 yılında seçme ve seçilme hakkı verilinceye kadar kadınların kendi haklarını almak için mücadele etmelerini istemiş, kadınların sokaklara çıkıp eylem yapmalarını istemiş, manevi kızlarının da bu eylemin öncülüğünü yapmaları için teşvik etmiştir. Bir keresinde kızlarından birisi bir grup kadın ile birlikte Meclis’e yakın bir yerde ‘kadın hakları’ eylemi yaparken polisle çatışmış ve gözaltına alınmıştı.

-O’nun döneminde Türk kadını hayatın her alanında saygın yerini almış, çağdaş ve erkeklerle eşit yurttaşlar olarak hayat bulmuşlardı.


İlgili yazılar

Özür ve yeniden merhaba

Yakınplan.com’da yazmayalı, nacizane duygularımızı, düşüncelerimizi paylaşmayalı 4 ay olmuş. Uzun zaman. Hiç sizin de başınıza geldi mi? Peş peşe gelişen

BÜYÜK MAKAMLARDAKİ KÜÇÜK İNSANLAR

Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı konuşuyor. Türkiye gerçeklerini anlatıyor. Yargının sorunlarını… Van’da yaşanan drama dikkat çekiyor.

DUYDUK Kİ ZİHNİYET DEĞİŞİYORMUŞ!

Duyduk ki Milli Eğitim Bakanlığında zihniyet değişikliği oluyormuş. Olsun olmasına da terk edilen zihniyetin ne olduğunu yerine yerleştirilmeye çalışılan zihniyetin

Bir Cevap Yazın