Besle Kargayı…

Besle Kargayı…

Türkiye için Abdullah Öcalan neyse Irak için Barzani odur.

Türkiye, Irak ve Suriye’yi yıllarca toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK terör örgütüne destek vermekle suçladı. Hatta Türkiye ile savaşın eşiğine gelince Suriye, Öcalan’ı ülkeden kovmak zorunda kaldı.
Irak’ın toprak bütünlüğü için bugün en büyük tehdidi Mesut Barzani oluşturmaktadır.
Sadece Irak’ın değil elbette, Türkiye’nin toprak bütünlüğü için de böyledir.
Ecevit, Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurulmasını savaş sebebi sayacağını açıkladığı için iktidardan indirilmiştir. Hem de Öcalan’ı kucağına vererek kendisini iktidara taşıyan ABD tarafından.
Peki, Barzani’nin devlet kuracak güce ulaşması yalnızca ABD ve İsrail’den aldığı destek ile mi olmuştur? Hayır, Türkiye’nin uzun vadede Barzani’ye verdiği destek ABD’nin ve İsrail’in desteğinden çok daha fazladır.
Bu sadece AKP hükümeti dönemiyle sınırlı değildir üstelik.
Türkiye, Irak’ın başına bela olan Barzani isyanını iki kuşaktır destekliyor.
Yakın tarihten çarpıcı bir örnek vereyim:

1960’lı yıllarda Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani, Irak hükümeti ile çatışma halindeydi. İngiliz’lerin kışkırttığı Barzani’ye en büyük desteği de Türkiye veriyordu. Barzani, Irak askerlerine baskın verdikten sonra Türk topraklarına sığınıyordu. Irak hükümeti, ülkenin kuzeyini kontrol altına almakta zorlanıyor, bölgede bir türlü otorite kuramıyordu.
1962 yılının ağustos ayında Mollla Mustafa Barzani, Kuzey Irak’taki karakolları bastı. Irak askerlerine büyük ölçüde zayiat verdirdi. Bu baskınların ardından Molla Mustafa Barzani sınırı geçerek Hakkâri dağlarına çekildi.
Barzani’nin izini süren Irak askerleri sınırı geçemedi ancak savaş uçakları Türk toprakları üzerinde uçmaya başladı. Şemdinli’nin Biskan köyünü bombaladı. Bombalama sırasında iki Türk askeri şehit oldu. Kamuoyunda tepkiler oluşması üzerine Hakkari’de devriye gezen Türk savaş uçakları, Irak’a ait iki Beagle tipi savaş uçağını düşürdü. Bu olaydan Türkiye ve Irak ilişkileri olumsuz etkilendi. uçak
Saddam Hüseyin’in katliamları sırasında Irak Kürtleri için Türkiye tek sığınak yeriydi. Barzani’nin dünya ile teması uzun yıllar Türk pasaportuyla sağlandı. Barzani, bunun karşılığında PKK’ya karşı yürütülen sınır ötesi operasyonlarda Türk askerlerine güya yardım etti. Tempo Dergisinde çalıştığım dönemde Kuzey Irak’ta inşaat şirketleri kuran İlnur Çevik ile bir röportaj yapmıştım. İlnur Çevik, Genelkurmay’ın görevlendirmesiyle Barzani için Kürtçe televizyon kurduğunu anlatmıştı.
AKP döneminde ise ilişkiler çok farklı bir boyuta taşındı. AKP’nin dış politikadaki “sıfır sorun” ilkesinin yerini “sıfır ilişki” aldığı dönemlerde Tayyip Erdoğan’ın kıymetli yalnızlığını hafifleten tek kankası Mesut Barzani’ydi.
Barzani’yi devlet başkanı gibi karşılayan, Kürdistan bayrağını topraklarımızda dalgalandıran AKP oldu.
Tayyip Erdoğan şimdi ilişkilerin kopma noktasına geldiğini belirterek şunları söylüyor:
“Bunu Barzani bu hale getirdi. Memurlarına maaş ödeyemez hale geldiklerinde onlara biz yardımcı olduk. Başbakanlığım dönemiydi, 2 milyar dolar kredi verdik ki maaş ödesinler. Fakat bunlar kadir kıymet bilmiyorlar. Yoksa bizim onlarla alıp veremediğimiz bir şey yok. Ne ABD ne Rusya, bizim gibi yardım etmedi.”
Erdoğan’ın sözlerinin Türkçede karşılığı şudur: Besle kargayı oysun gözünü.
Kimse işkembeden sallayıp ABD’ye, İsrail’e veryansın etmesin.
Kürdistan’ın kurucusu Türkiye’dir.


İlgili yazılar

Ankara Karıştı…

Ankara’nın en ünlü sokaklarından Konur Sokak’ta sağ görüşlü gruplar ile sol görüşlü gruplar karşı karşıya geldi. Konur Sokak’ta gerginlik dün

Erdoğan eski yardımcısı Şahin’i anında tekzip etti!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Suudi Arabistan’da yaşanan izdiham faciasına ilişkin “Kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin, bize versinler. Türkiye

Turizimcilerin istediği oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu  Turizcilerin talebi üzerine okulların 28 eylül tarihinde açılmasına karar verildiğini açıkladı. Davutoğlu MYK toplantısında sonra yaptığı açıklamada

Bir Cevap Yazın