BURSA NUTKUNU ANIMSAMA ZAMANI

Cumhuriyet rejiminin hükümeti emrediyor, Cumhuriyetin valisi Cumhuriyetin kuruluş kutlamalarını yasaklıyor.

Üstüne bir de tehdit savuruyor.
“Katılanlara izin verilmeyecek, müdahale edilecek”

Bu nasıl bir anlayış insanın aklı almıyor.

Siz hangi devletin, hangi cumhuriyetin yöneticilerisiniz?

Neden korkuyorsunuz?

Taşınacak Türk Bayrağından mı, yoksa Atatürk posterlerinden mi?

Böyle bir anlayışa “yuh olsun” diyoruz ve Atatürk’ün 5 Şubat 1933 tarihinde ta bugünleri görerek Bursa’da gençlere seslenişini bir kez daha anımsamanın gerekliliğine inanıyoruz. Atatürk’ün Bursa Nuktu diyerek de bilinen, nutku bir kez daha okumanın zamanı geldi.

İşte tarihi sesleniş:

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

M. Kemal ATATÜRK


İlgili yazılar

Bunları Birilerine Hatırlatmalıydık!

Bunları yazmak şart oldu. Kızanlar olacaktır. Sevenler sevmez, sempati duyanlar küfür eder hale gelecektir. Kim bilir belki de sosyal medyada

Tavuk Toplum Ve CHP…

Darwin’in söylediği belirtilen önemli bir sözü var.  Çok severim ve her fırsatta da hatırlatırım. Çünkü bu söz Türk toplumunu anlatır. Şöyle

BİR ORUÇLUNUN MEKTUBU…

Sevgili diyanet sana bu satırları henüz kan şekerim düşmeden, açlık, susuzluk ve uykusuzluk sınırım tavan yapmadan yazıyorum. Bence bu duruma

Bir Cevap Yazın