İÇİM YANIYOR

‘Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım’
Bu cümleyi okuduğumda, nezaketiyle ünlü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kemiklerinin sızladığını düşündüm.
Benim de içim sızladı, sızlıyor…
Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazisi Ankara’nın yaşam kaynağıydı. Arabası olmayan Ankaralılar, şehir dışına çıkamadıkları için, piknik sepetlerini kapar buraya gelir, ailece güzel bir hafta sonu geçirir, hayvanat bahçesini gezer, çocuklar bisiklete biner, ip atlar, koşar oynardı. Tam bir mesire yeri, şehrin göbeğinde bir oksijen deposuydu AOÇ.
Ankara’nın etrafında başka bir arazi kalmamış gibi yeni Başbakanlık Binası Atatürk Orman Çiftliği’nin göbeğine inşa edildi. Başbakanlık buraya gelince çevre yollar açıldı. Binlerce ağaç kesildi. ODTÜ yolu için yapılan eylemler gibi eylemler yapılmadı. Bir kaç cılız ses dışında kimsenin ruhu duymadı.
Daha önceden SİT alanı olarak kabul edilen binanın yapılacağı alan inşaatın yapılabilmesi için SİT alanı olmaktan çıkarıldı.
Bunca aydır uyuyan mahkeme dün uyandı.
Mahkeme Atatürk Orman Çiftliği içindeki 7 hektarlık arazinin SİT alanı özelliğinin kaldırılması yönündeki kararı bozdu.
Atatürk, bedelini bizzat ödeyerek kurduğu Orman Çiftliğini, hazineye bağışlamıştı. Ulu önderin Türk halkına mirası olan bu araziye böyle hoyratça sahip olmak için atılan adımla başlayan nadanlık ise burada bitmedi.
Kendisine, mahkeme kararı hatırlatılınca Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği yanıt, yapılan işlemin hoyratlığına adeta tüy dikti.
İşte sizden kalacak miras da bu nadanlıktır.
NOT: Kendileri eski Türkçe kelimeleri kullanmayı çok severler. Bu nedenle “nadan” kelimesini özellikle kullandım. (TDK: nobran, kaba, kötü, bilgisiz, cahil)


İlgili yazılar

Tacizci onlar utanan kadınlar

Dünyanın hangi ülkesi kadınlar için daha güvenlidir bilmiyorum. Ben beni biliyorum. Henüz lisedeydim. Bir gün okula geç kalmıştım. Telaş içinde

Çok Güzel Hareketler Mi Bunlar

Başbakan Binali Yıldırım, AKP içindeki politikacıların aksine “babacan” bir tavır sergiliyor. Yaptığı açıklamaların bir kısmında toplumun tümünü kucaklayıcı tavrı, içten

Siyaset ve zenginlik!

Siyaseten zenginleşmek, muhafazakar bir iktidar döneminde olağan hale geldi. Aldığı maaş belli olan kişilerin süratle varsıllar sınıfına girmeleri artık yadırganmıyor.

Bir Cevap Yazın