KORKU İMPARATORLUĞUNU YIKAN DAHİ

Bizans kralını zamanında uyaran iki papaz hapse atılır gün gelir devran döner dönemin korku imparatorluğu tarih olur koca bir çağ açar Kastamonu evladı Fatih Sultan Mehmet.

Bu papazları huzuruna davet eder. Hapse atılmalarının sebebini öğrenir ve ülkesiyle ilgili bilgi toplamalarını ister bir yıl da süre verir.

Araştırmaya halk pazarından başlarlar. Pazarcılar komşularından kim siftah yapmadıysa papazları onlara gönderir. Esnafın bu tavrına hayran kalırlar.

Ardından devletin temeli adalettir derler ve mahkemeye giderler. Tesadüf o ki; Davacı Hıristiyan İspilanti, Davalı Fatih Sultan Mehmet’tir. Kadı İspilanti Efendiye şikâyetinin konusunu sorar. İspilanti Efendi mimar olduğunu Fatih Sultan Mehmet’in kubbesi Ayasofya’dan yüksek bir cami yapılmasını istediğini bunun için uzak diyarlardan taş getirttiğini ama dini inancı gereği bunu yapmayarak sütunları üçe böldürdüğünü bunu haber alan Fatih’in de elini kestirdiğini anlatır.

Kadı Fatih Sultan Mehmet’in görüşünü aldıktan sonra kararını açıklar ve kısasa kısas der. Fatih’in eli kesilecektir. Çünkü mahkemeye çıkmadan hüküm vermiştir. Bu adaleti gören Mimar İspilanti Efendi davasından vazgeçer ve dini değiştirir. Fatih Sultan Mehmet’te aileye bir ev ve ömür boyu kişisel servetinden aileye bakma cezasına çarptırılır.

Papazlar bununla da yetinmez devlet eğitimle yükselir derler. Kız evlatlarını gece yarısı medreseye gönderir. Hava yağmurlu olduğu için medresedeki erkek öğrenciler kızları medresede ağırlar ve canınız da namusunuzda bize emanet derler. Kızlara yemek ve yer hazırlarlar… Bu arada papazlar herhangi bir yanlış duruma karşın kapının önünde beklemektedirler… Kızlar sabah sağ salim evlerine geri dönerler.

Bu kadar olay yine yetmez papazlara bir de farklı inançlar nasıl yaşıyor onlara bakalım derler. Ortodoksların sıkıntı çektiği dönemden eser kalmamıştır. Hatta eski cemaatlerinden bir vatandaşı görürüler ve ona sorarlar. Halinden gayet memnun olan vatandaş bir de ev verdiler, hiç bir kısıtlama yok deyince saraya dönmeye karar verirler.

Papazlar Fatih Sultan Mehmet’e devletiniz bu ahlak ve adalet üzerinde devam ederse ilelebet yaşar derler ve Müslüman olurlar.

Fatih dehadır, Bizans’ın korku üzerine kurduğu imparatorluğu yok etmiştir. Tarihi çok iyi bilmektedir. Papa II. Pius’a yazdığı mektupta; “İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibi Rumlardan Hektor’un kanının intikamını almaya hakkım olduğu halde, İtalyanların bana düşmanca davranmalarına ve Rumları bana karşı korumalarına hayret ediyorum.” Demiştir.

Hektor’un intikamını almak önce Fatih Sultan Mehmet’e ardından Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk’e nasip olmuştur. Çanakkale’de düşman donanmasında Agamemnon isimli gemi olduğunu da düşünürsek, mücadele halen daha devam etmektedir. Fatihin ve Atatürk’ün torunları bunu bilmektedir.


İlgili yazılar

CHP ANKARA’YA NASIL BİR İL BAŞKANI…

CHP Ankara’da il başkanlığı için kıyasıya bir rekabet var. Adaylığını açıklayanlar arasında işadamı, partili, partisiz çok sayıda isim var. Hepisi

Büyük Tehlike Mezhep Çatışması

Önemli olan büyük resmi görebilmektir. Hani bilirsiniz zaman zaman yüzlerce küçük resimden ya da motiften çok büyük tek bir resim

CHP-Gülen İlişkisi İçin Bir Uyarı

Birgül Aymar Güler, CHP’nin yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fethullah Gülen ile işbirliği yaptığını söyledi. Parti yönetiminin verdiği karşılık disipline

Bir Cevap Yazın