OKULLARDA SÜT DAĞITIMI

Okullarda süt tüketiminde yaşanan zehirlenme olayı, bize birkaç konuda ders vermektedir.

Birincisi, çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerinin bu tür kampanyalarla yapılmasının ne kadar yanlış olduğunu göstermekte. Çünkü söz konusu olan gıda ürünü olduğundan her aşamasının çok iyi biçimde planlanması ve organize edilmesi, ürünlerin denetiminin çok sıkı biçimde yapılması gerekir.

Önceki yıllarda da okullarımızda Dünya Bankasının sosyal riskleri azaltma projesi kapsamında bu tür kampanyalar düzenlendi. Aynı olaylar o kampanyada da yaşandı. Dolayısıyla yaşananlar, sonra yaşanacak olanlara ders olmamaktadır.

İkincisi, çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, özel firmaların arz fazlası ürünlerinin tüketimine gerekçe yapılması tek kelimeyle utanç vericidir. Bu utancı biz radyasyonlu fındık ve çay da da gördük. Yada gümrükten dönen biber, domates gibi ürünlerin iç piyasada tüketiminde.

Bu işin doğrusu, okullarımızın kantinlerinde süt ve su gibi temel ürünlerin bedava dağıtılmasıdır. Bunun organizasyonlarını ise yerel yönetimler yapmalıdır. Ayrıca süt dağıtımı, sadece okulla sınırlı kalmamalıdır. 0-2 yaş gurubu çocuklarımıza yerel yönetimler yoluyla bedava verilmelidir. Sayın Başbakan, 1995 yılında İstanbul’da uygulamasına son verdiği süt dağıtım projesini yeniden incelemelidir.
Üçüncü olarak Çocuklarımızın beslenmesi başta olmak üzere beslenme ve gıda konusuna sağlık ve güvenlik gibi stratejik boyutta ele almalıyız.

Günü birlik, yada propaganda veya firmaların reklam amaçlı kampanyalarına umut bağlayarak yapmamalıyız.


İlgili yazılar

BEKLENEN OLDU

Ve beklenen oldu. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 48 saatlik ‘misafirlikten’ sonra PKK törör örgütü tarafından bırakıldı. Böyle olacağını bilmek

Subliminal mesajlı üniversite sınavı

Üniversite çağını çoktan geçmiş olsam da hobi olarak her sene üniversite sınavlarına giriyorum. Paralel ya da eşkenar dörtgenin komutasında olmadan

Sisteme Dahil Olmayan İnsanlar

Sistem değil insanlar kazanır! Çünkü sistemin temellerinden başlayarak ilmik ilmik dokuyan insandır. O nedenle insan kazanır. Vücut verdiği şeylere yok

Bir Cevap Yazın