Türkiye tedavi talebinde bulunan yabancıları yurt dışında tedavi ettirecek.

TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERLERİNE SAĞLIK HİZMETİ

Torba yasa içerisine eklenen bir madde ile Yurt içinde Sağlık Bakanlığı, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile tedavi talebinde bulunan yabancılar yurt dışında tedavi ettirilecek. Yasa yıl içinde en fazla 400 yabancının yanında iki refakatçisi ile birlikte yurt dışında tedavi edilmesini öngörüyor.

Sami Gökçe

Hükümet, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa içerisine sıkıştırılan bir madde ile Türkiye’den tedavi talebinde bulunan yabancıları yurt dışında tedavi ettirecek yasal düzenleme yapıyor.

Tasarının 38. Maddesinde yer alan “7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa eklenen maddeyle ülkemizde tedavi talebinde bulunan ve bu talepleri Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen en fazla 400 yabancı uyruklu hastanın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında bütün giderleri karşılanacak”. Madde gerektiğinde hastaların kendileri ve en fazla iki kişiyi geçmeyen refakatçilerinin her biri için günlük olarak bin 300 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutara kadar olan konaklama giderleri ile gidiş-dönüş olmak üzere yol masrafları Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bütçesinden karşılanacak.

KİM YARARLANACAK?

Tasarının TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri maddenin çıkartılmasını istedi. CHP ve MHP muhalefet şerhi koydu.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer maddeyle kimlerin tedavi ettireleceği sorusunun yanıtsız kaldığını belirterek “Kriterler nedir, dışişleri bakanlığının önerisi üzerine sağlık bakanlığının bağlı hastanelerde bunlar zaten tedavi görebiliyorlar. Dışişleri bakanı istediği ülkenin vatandaşını Türk halkının cebinden yurt dışında tedavi ettirecek. Bu büyük bir ihtimalle Suriye’de Esad’a karşı savaşan terör örgütü mensupları olabilir. Ben uygun görmüyorum” dedi.

Plan-Bütçe Komisyonunun MHP’li üyesi Antalya Milletvekili Mehmet Günal Dışişleri bakanlığının önerisi veya tavsiyesi üzerine Sağlık Bakanlığı’nın teröristleri tedavi ettirebileceğini bütün masrafların da hazineden karşılanacağını belirterek” Çok saçma bir gerekçe ortaya koydular. Orada sosyal güvencesi olmayan bir takım rahatsız hasta ya da yaralı insanların tedavisi için bu kontenjanı kullanacağız diyorlar. Kendi ülkemizdeki sosyal güvencesi olmayan insanların sorunlarını bitirdik de sıra diğer ülkelerdeki mi kaldı. Bence Suriye’den ya da kendi kişisel ilişkilerinin olduğu hükümetin özellikle kendi dünya görüşüne uygun ülkelerden bir takım insanlar getirilip tedavi ettirilecek” diye konuştu.


İlgili yazılar

DEMOKRASİ VE BAĞIMSIZLIK YOLUNDA

89 yıl önce bugün Türkiye Devleti önce Anadolu topraklarında, ardından Lozan’ın cadı kazanında kazandığı tam bağımsızlığını yitirmeyeceğini, hedeflediği demokrasiyi bu

Devlet Adamlığı Ve Siyaset Kurnazları

Bilim insanları “Akıl” ile “zeka” arasındaki farkı çok genel olarak şöyle açıklıyorlar: Akıl süreç içinde öğrenilerek geliştirilebilen, zeka ise doğuştan

İleri Demokrasi bu olsa gerek

Daha demokrasiyi bile içselleştirmeden yönetimle ilgili yeni bir kavramla karşılaştık. Neydi bu kavram? “İleri demokrasi” Ve… onu özümsemiş insanların yaşadığı

Bir Cevap Yazın