YOK DEVE!..

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ilgili bakanın yanıtlaması istemiyle öyle bir soru sordu ki, okuyanlar için “yok deve” dedirtecek türden. Ama, maalesef doğru ve deveyle ilgili..

Olay, Suudi Arabistan’da yaşanır. Umre için Suudi Arabistan’a giden iki vatandaş ile bir imamın,(ismi saklı) birçok hastalığa iyi geldiğini belirten hadislere dayanarak deve idrarı içtikleri ve yurda dönüşlerinde hastalanarak hastaneye kaldırıldıklarına ilişkin. Konu CHP’nin müftü kökenli milletvekili İhsah Özkes’in de dikkatini çekmiş ki soru önergesi yaptı.

Özkes’in www.yakinplan.tv’ye söylediği gibi hurafelerle dolu bir anlayış ve din ile ilgili kurumun temsilcilerinin sessiz kalması anlaşılır gibi değil.

Özkes şöyle diyor:

Ne gariptir ki halkı dini konularda aydınlatma görevi bulunan diyanet’in herhangi bir açıklaması yok. Siyasi ve ticari konulara girmekte sakınca görmeyen diyanet, böylesine, vatandaşı hem dininden hem de canından edecek kadar önem arz eden dini bir konuda sessiz kalmayı tercih ediyor.

Hac ve umre diyanetin organizasyonunda yapıldığına göre, diyanetin bu olayla ilgisi nedir? Deve idrarı içtiği iddia edilen imam diyanet görevlisi midir?
Hadis kitaplarında bulunan deve idrarı içmekle ilgili hadisler hakkında, diyanetin görüşü nedir? Deve idrarı içmek caiz midir?

Gerçekten deve idrarı, geyik kanı,köpek dışkısı ve bez parçasından medet uman bir din anlayışı olabilir mi? Olursa bu hangi dinden olur? Bunları yazan nasıl “İslam alimi” kabul edilir?
Bu sözde alimlerin! kitabını okuyup da inanan -ki var- kaç salak vardır acaba yeryüzünde?


İlgili yazılar

YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEM NEREYE GİDİYOR

Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün hedeflediği, yolunu açtığı ve ilk adımlarını attığı ‘çağdaş, demokratik, laik Türkiye’de ne yazık ki güzel gelişmeler olmuyor.

Biz insanlar!

İnsanlar toplumu; toplumlar da sosyal grupları ve sosyal yaşamı oluşturur. Toplum sadece bireylerin toplamı demek değildir. Belirli kültür, örf, adet,

TBMM: AÇILIŞI VE YAPISI

Önce Meclis… Yer: Karargâh binası Tarih: 4 ya da 5 Nisan 1920 akşamı… Halide Edip, Adnan Adıvar, Cami Baykut, Yunus

Bir Cevap Yazın