YOK DEVE!..

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ilgili bakanın yanıtlaması istemiyle öyle bir soru sordu ki, okuyanlar için “yok deve” dedirtecek türden. Ama, maalesef doğru ve deveyle ilgili..

Olay, Suudi Arabistan’da yaşanır. Umre için Suudi Arabistan’a giden iki vatandaş ile bir imamın,(ismi saklı) birçok hastalığa iyi geldiğini belirten hadislere dayanarak deve idrarı içtikleri ve yurda dönüşlerinde hastalanarak hastaneye kaldırıldıklarına ilişkin. Konu CHP’nin müftü kökenli milletvekili İhsah Özkes’in de dikkatini çekmiş ki soru önergesi yaptı.

Özkes’in www.yakinplan.tv’ye söylediği gibi hurafelerle dolu bir anlayış ve din ile ilgili kurumun temsilcilerinin sessiz kalması anlaşılır gibi değil.

Özkes şöyle diyor:

Ne gariptir ki halkı dini konularda aydınlatma görevi bulunan diyanet’in herhangi bir açıklaması yok. Siyasi ve ticari konulara girmekte sakınca görmeyen diyanet, böylesine, vatandaşı hem dininden hem de canından edecek kadar önem arz eden dini bir konuda sessiz kalmayı tercih ediyor.

Hac ve umre diyanetin organizasyonunda yapıldığına göre, diyanetin bu olayla ilgisi nedir? Deve idrarı içtiği iddia edilen imam diyanet görevlisi midir?
Hadis kitaplarında bulunan deve idrarı içmekle ilgili hadisler hakkında, diyanetin görüşü nedir? Deve idrarı içmek caiz midir?

Gerçekten deve idrarı, geyik kanı,köpek dışkısı ve bez parçasından medet uman bir din anlayışı olabilir mi? Olursa bu hangi dinden olur? Bunları yazan nasıl “İslam alimi” kabul edilir?
Bu sözde alimlerin! kitabını okuyup da inanan -ki var- kaç salak vardır acaba yeryüzünde?


İlgili yazılar

Kimlerden korkmalıyız?

Ankara Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Halkman artık www.yakinplan.com’da. Prof. Halkman uzmanlık konusu olan gıda ve gıda güvenliği konusunda okuyucularımızı yazılarıyla bilgilendirecek.

Yine bir yılbaşı!

Yine bir yılbaşı öncesindeyiz. Acı ve tatlı olaylarıyla birlikte 2015’i tarihin tozlu raflarındaki yerine uğurlayacağız ve 2016 yılını yaşamaya başlayacağız.

Onlar konuşur AK Parti yapar (mı)?

AKP 2002 3 kasım seçiminde aldığı yüzde 34 oyla yüzde iktidar olmuştu. O dönemin koalisyon partileri ANAP yüzde 5, Genç

Bir Cevap Yazın