Savcılar Gazeteciliği Değerlendiremez!

Savcılar Gazeteciliği Değerlendiremez!

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini bildirdi. ÇGD yönetimi, “Bir mübaşir ne kadar savcılık yaparsa, savcılar da gazeteciliği o kadar değerlendirebilir”açıklaması yaptı.
ÇGD yönetim kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:
Bir ülkede hukukun katledilmesinin, başta temel haklarımız olmak üzere herşeyin katledilmesi anlamına geleceğini gösteren bu iddianamede, basın özgürlüğü bir kez daha katledilmiştir. İddianamenin başında genişçe yer alan, tamamına da yedirilen Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasına ilişkin değerlendirmeler, basın özgürlüğünün temelini oluşturan ‘düşünce ve ifade etme özgürlüğüne, dolayısıyla demokratik hukuk devletlerindeki asıl bağların yok edilmesine yöneliktir. İddianameyi hazırlayan savcılar şunu çok iyi bilmelidir ki, gazetelerin yayın politikaları varlık nedenleridir ve okur ile gazete arasındaki ilişkinin en önemli belirleyenlerindendir. Bir mübaşir ne kadar savcılık yapabilirse, bir savcı da o kadar ‘yayın politikası’ üzerinden gazeteciliği yargılayabilir.
Savcılar bizleri şaşırtmadı ve tahmin ettiğimiz gibi haberler suç delili sayılmış. Suçlamalara zemin hazırlayan haberlerin çoğunluğu 2013 yılına yönelik; 2013 yılında neler yaşandığını iddianamedeki suçlamalar temelinden anımsarsak, Türkiye siyasi ve toplumsal tarihinin en önemli demokratik kitlesel tepkilerinden ‘Gezi Parkı Olayları’ oldu. Haber, yazı ve röportajların suçlamalara dayanak yapılması, basın özgürlüğü karşıtlığı kadar pratikte gazetelere, ‘magazin ve çiçek-böcek haberleri dışında haberler yapmayın’ demektir.
İddianamede suçlamaların dayanaklarından bir diğerini de ‘tanık’ ifadeleri oluşturuyor. ‘Tanık’lar kim diye baktığımızda üç isim çok dikkat çekici. Hüseyin Gülerce ve Latif Erdoğan.
‘Basın özgürlüğü’ ve gazetecilik adına Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik bu iddianamenin, Türkiye’nin hala hukuk devleti ve demokratik hakların korunduğu bir ülke olduğunun söylenebilmesi için geri çekilmesi ve meslektaşlarımızın derhal salıverilmesini bekliyoruz.


İlgili yazılar

Erdoğan kötü kalpli kraliçe gibi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert eleştirilerle hedef alan Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne, bugünkü yazısında Erdoğan’ın TÜSİAD’da yaptığı konuşmada ‘şımarık-küçük bir çocuk gibi

Yanlış tevil kaldırmaz

Tevil*= Bir sözü veya davranışı görünür anlamından başka bir anlamda kabul etme. Çevri. Yorum. Yorumlama. 10 Ağustos seçimleri ardından Kemal

Sedat Ergin Hürriyet’in başında

T24 manşetinden yayınladığı haberinde, Enis Berberoğlu’nun yaklaşık 5 yıl sürdürdükten sonra 8 Ağustos’ta istifa ettiği Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği’ne, gazete

Bir Cevap Yazın