AKP KRİTİK BARAJIN ALTINA DÜŞTÜ

AKP KRİTİK BARAJIN ALTINA DÜŞTÜ

Uluslararası araştırma şirketlerinin seçim öncesi AKP Erdoğan ve muhalefet partileriyle ilgili olarak yaptığı kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre AKP’nin oyu  uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 40 bandının altına indi. CHP’ ise kritik eşik olarak adlandırılan yüzde 30 barajını aştı. Araştırmada, Başbakan  Erdoğan’a güvenenlerin oranı da ilk kez yüzde 33 e indi.

Yerel seçim öncesi  yabancı  bağımsız araştırma kuruluşlarının uluslararası yatırımcılar için yaptığı araştırma AKP’nin hızlı bir erime süreci içine girdiğini ortaya koydu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette 15 ocak-5 şubat tarihlerini  kapsayan araştırma sonucuna göre  iktidar partisi uzun yıllar sonra ilk kez yüzde 40 bandının altına düştü. Buna karşılık CHP de ise hızlı olmamakla birlikte kritik baraj olarak adlandırılan yüzde 30 bandına ulaşıldı.

Oran, parti olarak yaptırdıkları araştırma ve çalışmalarda da 31 Mart’ta Türkiye”nin bambaşka bir güne uyanacağını yepyeni  ve ışı ışıl parlayan aydınlık bir geleceğin Türk halkını beklediğini söyledi.

AKP YÖNETEMİYOR

AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini yaratılan alığının çöktüğünü ve gerçeklerin halk tarafından da anlaşıldığını anlatan Umut Oran “gerçekler ortaya çıktı herkesin canını acıtıyor. Türkiye artık yönetilemiyor. İnsanlar birbirine düşmen edildi. Ekonomi kötü gidiyor. AKP kendi içinde parçalandı. Cumhurbaşkanı Gül, Cemaat ve AKP koalisyonu bitti” dedi.

HALK ARTIK ERDOĞAN’A GÜVENMİYOR

Araştırma sonucuna göre Erdoğan’a güven son bir ay içinde yüzde 45’ten yüzde 30-33 aralığına indi. Güvenliszliğin temel dört nedeni  ise

-Rüşvet ve Yolsuzluk

-Ekonomik kriz ve gelecek endişesi

-Yargıya müdahale

-Erdoğan’ın devlet adamlığına yakışmayan kavgacı tutum ve davranışı” olarak açıklandı.

Buna karşılık araştırma sonucunda yurttaşlar;

“Rüşvet ve yolsuzlukla en iyi mücadeleyi, güvenilir parti olarak CHP yapar,

İnsanlarımızın, yurttaşlarımızın gündelik yaşamlarını daha iyi olmasını CHP sağlar,

Yurtta sulh cihanda sulh şiarıyla hareket eden CHP, Türkiye’ye yurt dışı itibarını yeniden kazandırır, Ekonomiyi daha iyi yönetip yandaşa değil vatandaşa hizmeti CHP getirir” diye görüş belirtti.

ANKARA’DA FARK KAPANDI

Belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde bir takım sıkıntılar yaşandığını ve bunun da doğal olduğunu anlatan Umut Oran Özellikle Ankara’da Mansur Yavaş ile Gökçek arasındaki oy farkının hızla kapandığını açıkladı.

BAŞBAKAN UZU KUZU GİTMEZ

AKP’nin eridiğin Başbakan Erdoğan’ın da gördüğünü anlatan Umut Oran bu nedenle son dönemlerde TBMM’den demokrasi, hukuk ve anayasaya aykırı çok sayıda yasa çıkalırdığını ifade etti. Erdoğan’ın Başkanlık şansının kalmadığını, Halkoyu ile cumhurbaşkanı seçilmesinin de olanaksız olduğunu ididia eden Oran, “Zor görünmekle birlikte Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanını yeniden TBMM’den seçilmesini sağlayabilirler. Kendi partisi içindeki üç dönem kuralını kaldırabilir. Yaz ayları içinde bir erken genel seçimi gündeme getirir. AKP için yolun sonu göründü. Bu nedenle Erdoğan’ın kuzu kuzu gideceğini sanmıyorum” diye konuştu.


İlgili yazılar

Elektrikler kesildi, fabrikalar durdu!

Türkiye’de bir çok noktada elektrik sistemi çöktü. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa’nın da aralarında bulunduğu pek çok ilde elektrikler kesildi.

AKP 276 milletvekilini bile zor görür

Ünlü araştırma şirketi sahibi Hakan Bayrakçı yaklaşan genel seçimler ile ilgili tespitlerini açıkladı. Bayrakçı, MHP’nin iddiaların aksine yüzde 14-15 bandında

Cezaevlerinde hangi kanallar izleniyor?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mevcudu kalabalık ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular arasında anket yapılmak suretiyle en çok talep edilen

Bir Cevap Yazın