BİR ANLAŞMA ZEMİNİ ARAYACAKLAR

BİR ANLAŞMA ZEMİNİ ARAYACAKLAR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sözlerine, “Görünen o ki Sayın Başbakan ile oturup bir pazarlık yapacaklar. Ben Başbakan’ın Köşk’e çıkma arzusu içinde olduğunu düşünüyorum. Abdullah Gül’e de partide herhalde bir görev verilecek” diye değerlendirdi.

ANKA’ya konuşan CHP’li Altay, Cumhurbaşkanı Gül’ün cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sözlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’nin yeni gündemi olduğunu belirten Altay, şöyle dedi:
“Doğal olarak Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu konuyla ilgili değerlendirme yapması kaçınılmazdı zaten. Görünen o ki Sayın Başbakan ile oturup bir pazarlık yapacaklar. Bir anlaşma zemini arayacaklar. Ve bu çerçevede birisi aday olacak yani ikisinin bir aday olmayacağı sonucu çıkıyor buradan. O kendi iç sorunları. Muhalefet kanadının da bu süreci makul, mantıklı getirmesi gerçekçi tespitler yaparak doğru bir aday üzerinde uzlaşılması gerekir. Yani aksi takdirde istenilen sonuç alınamaz.”

“AKTİF CUMHURBAŞKANLIĞI YOLUNU SEÇECEKTİR”

“Ben Başbakan’ın Köşk’e çıkma arzusu içinde olduğunu düşünüyorum” diyen Altay, “Abdullah Gül’e de partide herhalde bir görev verilecek. Yani partiyi Abdullah Gül’e teslim edecek ama Başbakan eğer çıkarsa bana göre çıkamaz, aktif Cumhurbaşkanlığı yolunu seçecektir ve partiden de yürütmeden de elini çekmeyecektir” diye konuştu.

“BİR NEVİ EŞ BAŞKANLIK GİBİ BİR HALE DÖNER ONLAR AÇISINDAN”

Anayasaya işaret eden Altay, “Bizim Anayasamız buna imkan veriyor. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı zaten. Dolayısıyla anayasadaki yetkileri kullanmak cumhurbaşkanını aktif hale getirir. Cumhurbaşkanı Bakanlar Kuruluna başkanlık edebilir yürütme yetkisini kullanır bizim anayasamız buna imkan veriyor. Bir nevi eş başkanlık gibi bir hale döner onlar açısından. Herhalde Abdullah Gül emekliye ayrılmaz” dedi.
Başbakan’ın aday olması halinde cumhurbaşkanı seçilip seçilmeyeceğine ilişkin de Altay, “Ben Başbakan’ın cumhurbaşkanı seçileceğiyle ilgili şey taşıyorum, öyle çok rahat görmüyorum seçilmesini, çünkü bu son seçimde bunların karşısında bir yüzde 56 var, yüzde 56 iyi organize edilirse Başbakan da Abdullah Gül’de cumhurbaşkanı seçilme imkanı bulamaz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda muhalefetin ortak bir aday çıkarıp çıkarmayacağı konusunda da Altay, “Bunlar konuşulur. Belki ilk turda herkesin bir adayı olur da ikinci turda bir uzlaşıya gidilebilir, zaten mecburen en yüksek oyu alan da uzlaşılacak ama belki daha doğrusu baştan ilk turdan itibaren bir ortak adayda uzlaşmak daha mantıklı gibi görülüyor” dedi.


İlgili yazılar

Altay: Yaptım yine yaparım

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve CHP milletvekilleri yemin töreni  sonrası TBMM’de  düzenledikleri basın toplantısında Cemil Çiçek’in tavrını eleştirdi. Altay aynı

AKP Milletvekili İlhan İşbilen, partisinden istifa etti

AKP İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, düzenlediği basın toplantısında partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Erdoğan: Yanıldık, yanıltıldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fetullah Gülen cemaati ile işbirliği konusunda yanıldıklarını açıkladı.  Ankara’da yapılan Büyük Türkiye Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan  “Sizi sırtınızdan

Bir Cevap Yazın