CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?” diye sordu.  Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş’ta bir grup polis memurunun, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlediklerini belirterek, İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılmasının, akıllara daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirdiğini ifade etti. Yurttaşların “uydurma delillerle”
fişlenip yargılanmaya çalışılmasının kamuoyunda derin bir kaygı ve tepkiye neden olduğunu kaydeden Tanrıkulu, Ala’dan şu soruların yanıtını istedi:
“Beşiktaş’ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır?

Çekilen  fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır? İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır?

Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş’taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?

Poşu takmak suç mudur?

Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş’ta  bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?

Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?

Böyle bir talimat yoksa Beşiktaş’taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz? 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA’ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?”

-“SAPANLI POLİSLERE TALİMATI SİZ Mİ VERDİNİZ?”-

Tanrıkulu, yine 1 Mayıs’ta sivil görünümlü bazı polislerin sapan kullandığı görüntüleri de meclis gündemine taşırken, Bakan Ala’ya “İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz? Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?” diye sordu.


İlgili yazılar

Panama Belgelerinin Ardından ABD çıktı

Panama belgeleri olarak bilgilerinin ABD yönetimi tarafından servis edildiği ortaya çıktı. iddiayı  WikiLeaks duyurdu. Wikileaks’ın twitter hesabından yapılan açıklamada, Panama

Ahmet Hakan o konuşmaları yayınladı

Yavuz Bingöl, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasıyla ilgili sözlerinden sonra kendisine yapılan eleştirilere “Ahmet Hakan’ın sözlerimi olduğu gibi

İşsizlik IŞİD ve PKK’dan daha tehlikeli

Son istatistiklere göre Türkiye’de işsiz sayısı Temmuz itibariyle 2 milyon 867 bin kişi ve işsizlik oranı yüzde 9.8. Mevsim etkilerinden

Bir Cevap Yazın