CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?” diye sordu.  Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş’ta bir grup polis memurunun, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlediklerini belirterek, İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılmasının, akıllara daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirdiğini ifade etti. Yurttaşların “uydurma delillerle”
fişlenip yargılanmaya çalışılmasının kamuoyunda derin bir kaygı ve tepkiye neden olduğunu kaydeden Tanrıkulu, Ala’dan şu soruların yanıtını istedi:
“Beşiktaş’ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır?

Çekilen  fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır? İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır?

Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş’taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?

Poşu takmak suç mudur?

Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş’ta  bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?

Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?

Böyle bir talimat yoksa Beşiktaş’taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz? 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA’ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?”

-“SAPANLI POLİSLERE TALİMATI SİZ Mİ VERDİNİZ?”-

Tanrıkulu, yine 1 Mayıs’ta sivil görünümlü bazı polislerin sapan kullandığı görüntüleri de meclis gündemine taşırken, Bakan Ala’ya “İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz? Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?” diye sordu.


İlgili yazılar

Hisarcıklıoğlu’na FETÖ’cü Suçlaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ATO seçimini kaybeden oğlu Osman Gökçek’e karşı 7 düvelin biraraya geldiğini, TOBB Başkanı Rfıat

İçişlerinde temizlik operasyonu

Hükümet ile cemaat arasındaki  17-25 aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra başlayan “paralel temizlik” operasyonunda sıra İçişleri bakanlığındaki sivil görevlilere

Çetin: Gül paralelci olarak suçlanırsa şaşırmayın

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından hükümet cephesinde atanmışlar tarafından seçilmişlere karşı bir tasfiye hareketi uygulandığını ifade

Bir Cevap Yazın