CHP’DEN SEÇİM BARAJI TEKLİFİ

CHP’DEN SEÇİM BARAJI TEKLİFİ

CHP, AKP’nin üzerinde çalıştığı dar bölge seçim sistemine karşı yüzde 10 seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi için harekete geçti. CHP, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif yüzde 10 seçim barajının yüzde 3 olarak indirilmesini öngörüyor.  Teklifin gerekçesinde, yüzde 10’luk seçim barajı uygulamasının, halkın temsil hakkının önündeki en büyük engel olduğu belirtilerek, “2002 milletvekili seçimlerinde AKP toplam oyların yüzde 34’ünü, Cumhuriyet Halk Partisi ise yüzde 19’unu almıştır. Seçim barajı engeline takılan siyasi partiler nedeni ile o dönem Meclis’e sadece iki parti girebilmiştir. Halk iradesinin o dönemde yarıya yakını TBMM’de temsil edilememiştir. AKP iktidarı tüm söylemlerinde demokrasi vurgusu yaparken, uygulamada bu isteği inandırıcılık kazanmamaktadır” denildi.
Teklifin gerekçesinde, siyasal yaşamın tüm aktörlerinin temsil edildiği daha adil bir seçim barajı belirlenmesi ve bu barajın yüzde 3 (üç) olması gerektiği ifade edildi.


İlgili yazılar

Bahçeli: Pis ve Büyük Bir Oyun Oynanıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  10 temmuz tarihinde yapılacağını açıkladıkları kurultayın yargı kararı nedeniyle şimdilik imkansız olduğunu söyledi Türkiye ile

Vergi affında yeni gelişme!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi cezalarının silinmemesi gerektiği yönündeki itirazlarının ardından, vergi cezalarının silinmesiyle ilgili madde düzenlemeden çıkarıldı. Yeni düzenlemeye

Faiz lobisi AKP’yi seviyor

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Güneş, Başbakan Erdoğan’ın ekonomi bilgisinin üniversite 1. sınıf öğrencisi düzeyinde olduğunu söyledi. Güneş, AKP’nin on yılda 548 milyar faiz ödendiğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın