DİNLEME VE MAL VARLIĞINA TEDBİR’E YENİ DÜZENLEME

DİNLEME VE MAL VARLIĞINA TEDBİR’E YENİ DÜZENLEME

Hükümetin hazırladığı 5. Demokratikleşme paketiyle birlikte görüşülmesi öngörülen yeni düzenlemenin ana hatları belli oldu. Başbakan Erdoğan’ın daha talimatıyla “özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor ve dinleme yeniden düzenleniyor.

Ankara - Hükümetin hazırladığı ve Anayasa alt komisyonunda kabul edilen demokratikleşme paketine 15 yeni madde eklenecek. Başbakan Erdoğan’ın daha önce duyurduğu “Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması” 15 madde içinde yer aldı.

Ayrıca muhalefet partilerinin de düzenlenmesi için yasa teklifi verdiği “adli kolluk” la ilgili olarak da 25 maddelik bir paket getiriliyor.

BAŞBAKAN’IN KONUŞMASI AÇIKLANMIŞTI

Yeni düzenlemede, kamuoyunda telekulak olarak bilinen telefon dinlemeleri yeniden düzenleniyor. Buna göre sadece kimlik numarası ve e-posta üzerinden dinleme- izleme yapılamayacak. Dinleme hangi gerekçeyle yapılıyorsa belirtilecek. Takma ve sahte isimle dinleme yapılamayacak dinlemeyle ilgili olarak vatandaş lehine düzenleme yapılacak ve kararı iki savcı verecek. Telefon dinlemelerinde 3. Kişilerin konuşmaları delil sayılmayacak. Başka dosyalara delil olarak eklenemeyecek

Sabah-ATV satışı ve Bilal Erdoğan’ın başkanı olduğu TÜRGEV’e yapılan bağış ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan’ın konuşmaları dinlemeye takılmıştı..

MAL VARLIĞINA TEDBİRE SINIRLAMA

Yeni düzenleme ile mal varlıklarına tedbir konulmasına sınırlama getiriliyor. Suçlanan kişilerin tüm mal varlığına el konulamayacak. Ancak suça konu oluşturan mala el konulacak. Tedbir kararı talebinde sadece savcılık değil MASAK da söz sahibi olacak Uygulamayı savcılık yapacak.

Örgütlü suç tanımı da yeniden düzenleniyor. 3 kişinin bir araya gelmesi örgüt suçu için yeterli olmayacak.

Soruşturmanın gizliliğinin daha etkin hale getirilmesi önlem alınacak. Dosyalarda MİT, Emniyet, Adli Kolluk ve savcılar dosyalarda filigran kullanacak. Böylece dosyanın sızdırılması önlenmiş olacak.

sg


İlgili yazılar

Fetullah Gülen Cemaatinin vakfı olarak bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) başbakanın savcılarla ilgili açıklamasına sert yanıt verdi.

ANKARA – Açıklamada, Gülen ve cemaatin, “savcılarla ilişkili” olduğu iddiası ‘çirkin bir iftira’ olarak nitelendirildi. Ayrıca açıklamada Fetullah Gülen’in AK

Kılıçdaroğlu: Kavga görüntüsü vermeyin!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklamasından sonra  Bolu Milletvekili Tanju Özcan da Genel Başkan aday olacağını açıklayan

Baknalar hakkındaki karar oylaması yarın

AKP’li 4 eski bakan hakkında hazırlanan soruşturma komisyon raporu yarın Meclis Genelkurulunda görüşülecek. Oylama her bakan için ayrı ayrı yapılacak. Dört

Bir Cevap Yazın