Erdoğan ABD’den ne istedi

Erdoğan ABD’den ne istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyonunun ünlü sunucusu Charlie Rose’a verdiği röportajda Fethullah Gülen’i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının ilk iki döneminde Gülen cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söyledi ve “Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı” dedi.

SORUN  REFERANDUMLA BAŞLADI

Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtti. Erdoğan, “Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti” dedi ve bu adımları “kabul edilemez” olarak tanımladı.

SINIR DIŞI EDİLMELİ’

17 Aralık ve 25 Aralık’ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savundu ve “Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi” dedi.

ABD’den beklentilerini de açıklayan Erdoğan, “ABD’den ne bekliyorsunuz?” sorusu üzerine, “Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı” dedi.

‘Erdoğan, mikro blog sitesi twitter konusunda ise, şirketin aynı ABD’deki gibi Türkiye’de de vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Twitter’ın Türk mahkeme kararlarını uygulamadığını da vurgulayan Erdoğan, “Bakan arkadaşlarımla ilgili hakaretler ver. Dava açtılar, davaları kazandılar. Hesabın kapatılması lazım, kapatmadılar. Bunun üzerine kapatıyoruz. Yani yerel mahkemenin vermiş olduğu karara uyması gerekir” dedi.


İlgili yazılar

Grup başkanvekili olarak eleştiremezsiniz

CHP Sözcüsü Haluk Koç seçim sürecine ilişkin olarak yönetimi eleştiren Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye,”Genel başkanı grup başkanvekili sıfatıyla yapamazsınız” dedi.

Adan: Gölgesiyle kavga eden bir cumhurbaşkanı risktir.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, cumhurbaşkanlığı makamında oturacak kişinin her kesimi kucaklayan, her kesime eşit, her kesime karşı hassas

IŞİD’den kaçanlar kurtuluşu Türkiye’de arıyor.

İŞID’den  kaçan 800 kişilik ve 1000 kişilik iki ayrı grup, Irak’ın kuzeyindeki Afra Yaylası ve Habur-2 bölgelerinden sınıra yaklaşarak Türkiye’ye

Bir Cevap Yazın