Erdoğan ABD’den ne istedi

Erdoğan ABD’den ne istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyonunun ünlü sunucusu Charlie Rose’a verdiği röportajda Fethullah Gülen’i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının ilk iki döneminde Gülen cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söyledi ve “Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı” dedi.

SORUN  REFERANDUMLA BAŞLADI

Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtti. Erdoğan, “Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti” dedi ve bu adımları “kabul edilemez” olarak tanımladı.

SINIR DIŞI EDİLMELİ’

17 Aralık ve 25 Aralık’ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savundu ve “Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi” dedi.

ABD’den beklentilerini de açıklayan Erdoğan, “ABD’den ne bekliyorsunuz?” sorusu üzerine, “Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı” dedi.

‘Erdoğan, mikro blog sitesi twitter konusunda ise, şirketin aynı ABD’deki gibi Türkiye’de de vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Twitter’ın Türk mahkeme kararlarını uygulamadığını da vurgulayan Erdoğan, “Bakan arkadaşlarımla ilgili hakaretler ver. Dava açtılar, davaları kazandılar. Hesabın kapatılması lazım, kapatmadılar. Bunun üzerine kapatıyoruz. Yani yerel mahkemenin vermiş olduğu karara uyması gerekir” dedi.


İlgili yazılar

Balbay’dan AKP’lileri Çıldırtan Yemin Metni!

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay AKP’li milletvekilleri için özel bir yemin önerdi. Balbay, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve

İşbaşaran : Erdoğan Türk toprağından ceketini aldı çıktı

Eski AKP Milletvekili Fevzi İşbaşaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 yıl önce Emevi Camisinde namaz kılacağını söylediği sözlerini anımsatarak, ” Türk toprağını

Erdoğan da bu listede olacaktı

Partiler listelerini YSK’ya verdi. Cumhurbaşkanı seçilmeseydi Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer alacağı ve  aralarında AKP’nin kurucularının da bulunduğu AKP’de 3

Bir Cevap Yazın