ERDOĞAN: TAKSİM KESİNLİKLE YASAK

ERDOĞAN: TAKSİM KESİNLİKLE YASAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs’ta Taksim’e izin verilmeyeceğini vurgulayarak, “Taksim’den ümidinizi kesin, gelin buyurun Yenikapı, orası değil Maltepe, buyurun orada yapın. Ama burada devletle bir gerilime lütfen girmeyin. Taksim ısrarına biz iyi niyetle bakmayız. Sendika başkanı ‘burası bizim kutsalımızdır’ diyor. Lafa bak ya. Nasıl kutsalsa. Belli bir kabir ziyareti yapacaksan, anıt ziyaret edeceksen çelenk koyarsın, bak sizin için metro da yaptık oradan Yenikapı’ya geçebilirsin. O gün resmi araçları ücretsiz de yaparız. Daha ne yapacağız ya. Bu millet sabretmiş, sokaktaki şımarıklıktan sıkılmıştır” dedi.

Başbakan Erdoğan,  AKP Grup Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin bir kriz ve kaos ülkesi olarak gösterilmeye çalışıldığını, uluslararası yatırımcılara gelmeyin çağrısı yapıldığını belirten Erdoğan, 2013 yılında yaşanan onca olaya rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini savundu. Ekonominin dimdik ayakta olduğunu öne süren Erdoğan, “İşveren çevrelerinin olumsuz kampanyalarına rağmen dünya Türkiye’yi önemli bir destinasyon noktası olarak görüyor. En kirli darbe girişimlerinden bile etkilenmeyen sağlam bir ekonomimiz var”diye konuştu.
“Bugün hala sokakları nasıl hareketlendiririm” diyen belli aktörlerin çaba sarf ettiklerini gördüklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
“30 Mart’ta millet söyleyeceğini sandıkta söyledi. Millet sokakta polis ve göstericilerin çatışmasını görmek istemiyor. Demokratik gösteri kültürünü artık öğrenmeliler. Türkiye’nin yakın tarihindeki karanlık noktaları aydınlatmak AKP hükümetinin gayesi oldu. Devlet içindeki karanlık suç örgütlerinin üzerine biz cesaretli gittik.
Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum diyerek artık esnafa, müşteriye, sokaktaki insana zarar verilmesini biz sineye çekemeyiz. Milletime, sendikalara, tüm SKT’lara sesleniyorum; ülkemizde miting yapılacak alanlar bellidir. İstanbul’da miting yapılacak yerler bellidir. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen gider yasaların izin verdiği yerde kutlamasını yapar. Kutlamaya mani bir hal yoktur.
1 Mayıs’ın 124 yıllık geçmişi var. 2008’de 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma Günü olarak biz tatil ettik. Miting yapılacak alanlar bellidir. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen yasaların izin verdiği yerde kutlamasını yapar. Bundan sonra Kadıköy’de miting yapılmayacak. Barış günü ise, bunu lütfen terörize etmeyelim. İlan ettiğimiz yerler Yenikapı ve Maltepe… Taksim’den ümidinizi kesin. Devletle çatışmaya girmeyin. Taksim ısrarına artık iyi niyetle bakamayız. Sendika başkanı ‘burası bizim kutsalımızdır’ diyor. Lafa bak ya. Nasıl kutsalsa. Belli bir kabir ziyareti yapacaksan, anıt ziyaret edeceksen çelenk koyarsın, bak sizin için metro da yaptık oradan Yenikapı’ya geçebilirsin. O gün resmi araçları ücretsiz de yaparız. Daha ne yapacağız ya. Bu millet sabretmiş, sokaktaki şımarıklıktan sıkılmıştır.
Mayıs ve Haziran ayları yaklaşırken huzuru bozmak gayesiyle çam çerçeve kırmak, esnafa zarar vermek gayesiyle birileri her zaman yaptıkları gibi gerilim siyaseti üretiyorlar. Bu aziz millet artık sokaklarda çatışma görüntüsü, polisle göstericilerin çatışmasını görmek istemiyor. Millet taşın, sopanın molotofların egemen olduğu sokak görüntüsü istemiyor. Sokaklara şiddet görüntüsünün egemen olmasına bugüne kadar izin vermedik, bundan sonra da vermeyiz. Bu şımarık ruh hali artık son bulmalıdır.”


İlgili yazılar

Yedekçi: AİHM’in cemevleri kararı yerine getirilmeli

  CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi  Cemevlerinin de cami gibi ibadethane olarak kabul edilmesi için yasa değişikliği teklifi verdi. Yasa

O Soruya Hala Yanıt Verilmedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hükümetin bir dönem birlikte kol kola yürüdüğü FETÖ’nün 15 temmuz’daki darbe girişiminden sonra faturayı memur ve

MANSUR YAVAŞ’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, haklarını sonuna kadar takip edeceklerini belirterek, “Verdikleri oya ve demokratik iradelerine sahip

Bir Cevap Yazın