Kuzu Erdoğan’a kalkan oldu

Kuzu Erdoğan’a kalkan oldu

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Haşim Bey’in konuşması direkt şahsiyete yönelik ve Başbakan’ı hedef alan bir konuşmaydı. A’dan Z’ye, yani konuşmanın yüzde 85-90’ı tamamen Tayyip Bey’i hedef alıyordu. Adrese teslim konuşmaydı. Haşim Bey’den biz bunu beklemiyorduk” dedi.  Kuzu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

“A’dan Z’ye, yani konuşmanın yüzde 85-90’ı tamamen Tayyip Bey’i hedef alıyordu. Adrese teslim konuşmaydı. Haşim Bey’den biz bunu beklemiyorduk. Kendine göre, kırgınlığı, küskünlüğü olabilir ama bunun cevap veriş biçimi bu olmamalı ve orası olmamalı. Bunu gidip Başbakan’la konuşmak da mümkün. Bir Twitter kararından dolayı bu kadar kızmaz. Twitter, Anayasa Mahkemesi’nin yan kuruluşu değil, babasının kuruluşu da değil. Twitter bugün var, yarın yok. Bu, Haşim Bey’in yapacağı bir konuşma değil. Yakıştıramadık doğrusu. İnsanlar gelir geçer ama kalıcı olan o. Çok mücadele verdiği günler oldu, parti kapatmalarında falan. O yıllarda biz hep arkasında durduk. Aynı konuşma daha farklı bir üslupla yapılabilirdi.
Mesela gömlek değiştirme yerine ‘Biz sık sık fikir değiştirenlerden değiliz’ diyemez mi? Sonra ‘sığ görüş’ ne demek? Bir kere mahkemeler kararını verir, sonra kenara çekilir. O, artık kendi kararı değildir, çocuğu gibi koruyor. Böyle bir şey yok. Kararını verirsin, eleştiriye açıktır.”

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN TWİTTER KARARI

Kuzu, Twitter hesabına gönderilen küfürlü tweetler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne “haklarının korunması” için başvuruda bulunduğunu hatırlattı. Başvurusuna 19 gündür yanıt alamadığını söyleyen Kuzu, “CHP’den gidenlere Anayasa Mahkemesi 3 günde apar topar gece yarısı toplanıp kararını verdi. İfade özgürlüğü elden gidiyormuş. Ben şimdi soruyorum, bizim Kayseri’de de eskiden Twitter mı vardı? Twitter olmadı diyelim ki, kapatıldı. İletişim bitecek mi dünyada? Binlerce yayın aracı, kanal var. Mesele küçümsemek değil ama insanın onuru ya vardır ya yoktur. Benim şahsımla ilgili açtığım davada yapılmış küfürler, hakaretler var. Benimle ilgili küfürler dolaşıyor. Bir tek ben değil, birçok arkadaşla alakalı” dedi.
Başvurusundaki temel amacın, hakkını korumak olduğunu kaydeden Kuzu, şunları ekledi:
“İfade özgürlüğüyle alakalı Anayasa Mahkemesi iç denetim yolları bitmediği halde o kararı verdi. Benimki tam. ‘İfade özgürlüğünü kullanmak için Twitter’ı açmam gerekiyor’ dedi. Peki, şimdi benimle alakalı o dönen yazıyı, 140 karakter ya oradan çıkarttırırsın ya da Twitter’ı kapatırsın. Hedef kapattırmak değil, benim hakkımı nasıl koruyacaksan koru.
Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı çok popüler bir karar oldu. Anayasa Mahkemesi’ni Türkiye’de ve dünyada insan hakları savunmasında bir numara konumuna getirmiş oldu. Oldu da bizim gibilerin hakkını kim koruyacak? Yakında onunla alakalı bir şey de çıkarsa bakalım ne yapacak?”


İlgili yazılar

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 4 bakan ile ilgili fezlekeleri sümenaltı ettiğini iddia etti.

  ANKARA – Kart, “Adalet Bakanı o fezlekelerin altında kalacak” başlıklı yaptığı açıklamada, Adalet Bakanını sert sözlerle eleştirerek, “Kanunsuz emir ve

Altın fiyatları 6 yılın ardından ilk kez…

Altın 1998’den bu yana ilk kez iki yıl üst üste geriledi. Altın fiyatları 6 yılın ardından ilk kez ikinci yıllık

Erdoğan eş başkan olarak Öcalan’ı getirir

CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak  Başbakan Erdoğan’ın ekonomi başta olmak üzere bütün politikalarının hatalı ve yanlış olduğunu söyledi. TBMM”de

Bir Cevap Yazın