MENFAAT KARŞILIĞI OY VERMEK SUÇ

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesinde, oy verilmesi ya da verilmemesi için menfaat temin etmenin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.
Cihaner yaptığı açıklamada 30 Mart 2014 pazar günü Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birinin yapılacağını ifade ederek şöyle dedi:
“Özellikle AKP’li adaylar ve belediyelerce, hediye çeki, altın, para, yardım kolisi gibi menfaat ve vaatlerle yurttaşların oylarının istendiği medyaya yansımaktadır. Bilinmelidir ki oy verilmesi ya da verilmemesi için menfaat temin etmek, hatta seçmenlerin bu menfaati kabul etmesi, 298 sayılı yasanın 152. maddesi gereği, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suçtur.”
Vatandaşların 30 Mart günü oylarını kullanmaları ve kendi oylarına sahip çıkmaları kadar, oy verdikleri sandıklarda ve çevrelerinde yaşanabilecekler hususunda da dikkatli olmaları, hiçbir hileye ve sahtekârlığa izin vermemelerinin de büyük önem taşıdığına işaret eden Cihaner, şöyle devam etti:
“Size ya da başka bir seçmene oy karşılığı herhangi bir menfaat vaadinde bulunulursa, sizin ya da başka bir seçmenin oy kullanması engellenmeye çalışılırsa, tehdit, cebir ve şiddet kullanılırsa, sandık başında size ya da başka bir seçmene, oyunuzu kime vermeniz gerektiğine dair müdahalede, telkinde ya da tavsiyede bulunanlar olursa, sahte seçim tutanakları düzenlenir ya da tutanaklar tahrif edilirse, asılı tutanak suretlerini yırtmaya, bozmaya, kaldırmaya çalışanlar olursa seçim suçu söz konusudur.”
Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlardan Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmalarını isteyen Cihaner, “Tüm yurttaşlarımızı bir kez daha hem kendi oylarına sahip çıkmaya, hem de her türlü hukuksuzluğa karşı uyanık olmaya ve yasal haklarını kullanmaya çağırıyorum” dedi.


İlgili yazılar

Tezcan: Hırsızı koruyan hakim adaletin üstündeki hörgüç

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan  Aydın il binasından 17/25 aralık yolsuzluk afişini indiren hakim ve savcıların hırsızları koruduğunu söyledi.

Akar’a o madalyayı takan ABD’li komutan kim?

Vatan Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Milli Merkez Genel Sekreter Haluk Dural imzasıyla yapılan açıklamada Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olması eleştirildi. Milli

Masada ülke kurtaranları kızdıran sözler (video)

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Rakı masasında ülke kurtarıyorlar” diye yaptığı eleştiri sosyal medyanın en çok paylaşılan  bölümü oldu. Bir kısımı

Bir Cevap Yazın