MENFAAT KARŞILIĞI OY VERMEK SUÇ

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesinde, oy verilmesi ya da verilmemesi için menfaat temin etmenin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.
Cihaner yaptığı açıklamada 30 Mart 2014 pazar günü Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birinin yapılacağını ifade ederek şöyle dedi:
“Özellikle AKP’li adaylar ve belediyelerce, hediye çeki, altın, para, yardım kolisi gibi menfaat ve vaatlerle yurttaşların oylarının istendiği medyaya yansımaktadır. Bilinmelidir ki oy verilmesi ya da verilmemesi için menfaat temin etmek, hatta seçmenlerin bu menfaati kabul etmesi, 298 sayılı yasanın 152. maddesi gereği, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suçtur.”
Vatandaşların 30 Mart günü oylarını kullanmaları ve kendi oylarına sahip çıkmaları kadar, oy verdikleri sandıklarda ve çevrelerinde yaşanabilecekler hususunda da dikkatli olmaları, hiçbir hileye ve sahtekârlığa izin vermemelerinin de büyük önem taşıdığına işaret eden Cihaner, şöyle devam etti:
“Size ya da başka bir seçmene oy karşılığı herhangi bir menfaat vaadinde bulunulursa, sizin ya da başka bir seçmenin oy kullanması engellenmeye çalışılırsa, tehdit, cebir ve şiddet kullanılırsa, sandık başında size ya da başka bir seçmene, oyunuzu kime vermeniz gerektiğine dair müdahalede, telkinde ya da tavsiyede bulunanlar olursa, sahte seçim tutanakları düzenlenir ya da tutanaklar tahrif edilirse, asılı tutanak suretlerini yırtmaya, bozmaya, kaldırmaya çalışanlar olursa seçim suçu söz konusudur.”
Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlardan Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmalarını isteyen Cihaner, “Tüm yurttaşlarımızı bir kez daha hem kendi oylarına sahip çıkmaya, hem de her türlü hukuksuzluğa karşı uyanık olmaya ve yasal haklarını kullanmaya çağırıyorum” dedi.


İlgili yazılar

Cehalete Savaş Açmış Bir Eğitimci

Unutturulmak istenen Cumhuriyet kahramanlarından birisi de; İsmail Hakkı Tonguç’tur… Oysa, 20. yüzyılda dünyada sayılan üç büyük eğitbilimciden (pedagog) birisidir Tonguç…

17 Aralık sürecinin filmi çekiliyor

17 Aralık sürecini anlatan yeni bir sinema filmi çekiliyor. “Kod Adı K.O.Z.” adlı yapımda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Orhan

Ergün: Ben olsam Zarrab’a ödül vermezdim!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün, “Ben olsam Zarrab’a ödül vermezdim” dedi. CNN Türk’te yayınlanan Baştan Sona programına

Bir Cevap Yazın