Milletvekilinin düşündüren sorusu

Milletvekilinin düşündüren sorusu

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, “Gerek Abdullah Öcalan gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?” diye sordu.

Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Milli İstihbarat Teşkilatı’na, terör örgütüyle ve onun lideri olduğu gerekçesi ile hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile görüşme yapması talimatını bizzat Başbakan tarafından verildiği, kendisi tarafından doğrulandı. Gerek Abdullah Öcalan, gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?
Bu görüşmelerde, Abdullah Öcalan tarafından terörün bitirilmesi sonrası yapılması gereken yasal düzenlemelerin referans noktası olarak da, ‘Medine Sözleşmesi’nin alınması şart koşulmuş mudur?
Türk Milleti tanımı yerine ‘ümmeti’, üniter yapı yerine federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yerine Medine Sözleşmesi’ni uygun gören bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kongrenin sonuç bildirgesinde vurgu yapıldığı üzere, ‘Medine Sözleşmesi’ni toplum yaşamı ve hukuk sisteminde referans olarak kabul ediyor musunuz?
Öcalan’ın, ‘tek devlet, tek millet, tek bayrak’ sözlerini ‘zırvalama’ olarak değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?”


İlgili yazılar

İçişleri bakanı hakkında suç duyurusu

CHP’li Hüseyin Aygün, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle İçişleri bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargı-Sen’e kapatma davası reddedildi.

Türkiye’de sendikal anlamda ilk örneğini oluşturan, yargıç ve hakimlerin ilk sendika örgütlenmesi Yargıçlar Sendikası’nın(Yargı-Sen’e açılan ) kapatma davası reddedildi. Ankara

Baykal: Oy kullanmayacağım…

CHP’nin TBMM Başkan adayı Deniz Baykal, Meclis başkanı seçimi için yarın yapılacak oylama  tartışmaya yer vermemek için oy kullanmayacağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın