NASIL BİR CUMHURBAŞKANI

NASIL BİR CUMHURBAŞKANI

Türk siyasetine Ecevitlerin kazandırdığı bir isim olan DSP, CHP ve AKP’de görev aldıktan sonra şu anda bağımsız bulunan Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, “muhalefetin göstermesi gereken” cumhurbaşkanı adayının portresini çizdi.
Özdalga yazılı açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet adayının kim olacağı belirleyici rol oynayacak. İyi ir muhalefet adayı seçimi kazanabilir. Ama muhalefetin çok hata yaptığı bir süreçte, Erdoğan’ın büyük fark atarak yarışı bitirmesi de bir başka olasılık” dedi. CHP-MHP oylarının toplamının neredeyse AKP’ye eşit olduğunu bu nedenle BDP’nin kilit rol oynadığını hatırlatan Özdalga cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan’ın “karşısına çıkması gereken” muhalefet adayının portresini şu renklerle çizdi:
“Siyasi deneyim sahibi olması şart. Seçimlerde halktan oy istemek ve almak, tamamen siyasi bir iştir ve gayrı politik bir adayla hedefe gitmek mümkün değildir. Siyaset dışından gelen bir muhalefet adayı, Erdoğan’la yoğun ve sert bir rekabet içine nasıl girebilecek? Seçim meydanlarında onunla nasıl mücadele edecek, nasıl kampanya yürütecek? O nedenle bürokrasiden (sivil ve askeri) veya akademi dünyasından gelen ama siyasi deneyimi olmayan bir muhalefet adayının, kişisel nitelikleri ne kadar olumlu olursa olsun şansı yok.
Muhalefet adayının kazanabilmek için AKP seçmeninden oy alması bir başka şart. AKP-BDP seçmenleri ile CHP-MHP seçmenleri arasındaki oy kaymalarında, 30 Mart seçim sonuçlarına göre en az yüzde 4 veya 1.8 milyon civarında bir oyu kendisine çevirebilmesi gerekiyor. Bu da AKP seçmeninden oy almadan mümkün değil. BDP seçmeninden oy alabilmek için de, demokrat kimliğiyle tanına birisi olmalı. Bunlar sadece uygun bir aday profili ile mümkün.”


İlgili yazılar

Çocukları kaçırılan annelerin feryadı!

Çocukları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan ailelerin Diyarbakır’da başlattığı oturma eylemi büyüyor.

İsrail’e jet yakıtı satışında yeni belge

Başbakan Erdoğan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun  “İsrail’e  jet yakıtı satılıyor” iddiasını  reddedek  İsrail’e  jet yakıtı satılmadığını, ancak İsrail uçaklarının Türk Havaalanlarında

Onur Akın’dan ‘Gezi Parkı Direnişi’ bestesi

Türk Halk Müziği’nin sevilen sanatçısı Onur Akın, Gezi Parkı Direnişi’nin yıldönümü öncesi müthiş bestesi. ilk kez Gercekgundem de yayınlanan bu

Bir Cevap Yazın