Öcalan BDP’lilerden  ne istedi?

Öcalan BDP’lilerden ne istedi?

İmralı’da PKK hükümlüsü Abdullah Öcalan’la görüşen BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken görüşmenin ayrıntılarını PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı’na anlattı.

Öcalan’ın son dönemde devlet heyetiyle iki görüşme yaptığını söyleyen Baluken, Öcalan’ın HDP’ye ilişkin sözlerini şöyle aktardı:

“Sayın Öcalan HDP ile ilgili taban düzeyinde parti organlarında yürüyen tartışmaları sordu. Bunların ne düzeyde olduğunu ve nasıl tartışıldığını öğrenmek istedi. HDP projesinin çok önemli stratejik proje olduğunu ifade etti. Hem Kürt ilkel milliyetçi çevreler hem de bazı Türk sol gruplarının ve sahte aydınların HDP projesinden rahatsız olduğunu kendisinin de takip ettiğini söyledi. Ancak HDP’nin stratejik hamle olarak halka anlatılmasının gerektiğini, emekçiler için stratejik anlamda dostluk hamlesi olduğunu ifade etti. Sorunu kişiye indirgemek ya da BDP’nin bölgeden uzaklaştığını düşünmenin yanlış bulduğunu söyledi ve bu eleştirileri yapanlara demokratik ulus çözümlemesini defalarca okumasını önerdi.”

HDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Öcalan’ın devlet heyetine 2 yeni yasa önerdiğini söyleyen Baluken, Öcalan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili mesajını da şöyle aktardı:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli. HDP’nin kendi potansiyelini önemsemesi ve bu potansiyeli birleştirecek şekilde kendi adayıyla seçime girmesi önemlidir. Yerel yönetimler seçiminde ortaya çıkan düzeyi çok aşan bir başarı yakalanabilir. Tüm emekçi halkları kucaklayacak etkili bir aday etrafında bu çalışmanın yürütülmesi gerekiyor. Ortaya çıkacak sonuçlar siyasal, sosyal anlamda bireysel ya da örgütsel hakların elde edilmesinde önemli katkılar sunacak. Kendi adayımız etrafında buluşup oyları çoğaltacağız.”


İlgili yazılar

Akşener: Yapacak Bir Şeyleri Kalmadı

MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, Ankara 12. sulh Hukuk Mahkemesinin kararından sonra  kurultayın kaçınılmaz olduğunu belirterek “Bu karardan sonra

Bahçeli: Evet.. Evet.. Evet!

Grup toplantısı yapmayan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli sosyal medya hesabı twitter üzerinden gündem i değerlendirdi. Maksatlı

TBMM’nin Açılması Önerisi CHP’den

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel iktidar partisinin OHAL ilanını Meclise karşı bir saygısızlık olduğunu belirterek “darbenin alternatifi darbe olmaz. Eğer

Bir Cevap Yazın