YENİDEN YARGILAMA SEÇİM SONU

YENİDEN YARGILAMA SEÇİM SONU

Tutuklu yakınları ve avukatlarla beraber Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanına gittiklerini belirten Yılmaz, “Hem ÖYM’lerin kaldırılmasıyla ilgili olan teklifin son durumunu görüşmek için orada beklentilerin karşılanmadığını belirtmek için hem de dünkü yaşanan gösteri sırasındaki polis müdahalesine ilişkin görüşlerimizi belirtmek için gittik” diyerek ziyaretlerinin gerekçesini anlattı.

“SEÇİMDEN ÖNCE BİR ŞEY OLMAZ” DEDİ

Adalet Bakanı ile yaptıkları görüşme hakkında bilgi veren Yılmaz, “Komisyonda bize söylenen şeyler aynen tekrar edildi. Dendi ki; ‘bu yasa çıkacak ama onun dışında bizim yeni çalışmalarımız var, çok büyük bir ihtimalle bunlar seçimden sonra olacak. Yeni çalışmalarımız, Başbakan söyledi, yeniden yargılanmaya sıcak bakıyorum dedi, Bakanlığımıza talimat verdi, bu çalışmalar devam ediyor ama seçimden önce bir şey olmaz’. Yani olay zamana yayılarak bu şekilde mağdur denilerek bu yasa çıkartılıyor bu yasa cezaevinde olan insanlarla Balyoz ve Ergenekon ve diğer kişilerin yargılandığı davalarla ilgili en ufak bir çözüm getirmiyor. Bakan’a gittiğimizde bu konuda hiçbir umut verici bir şey alamadık” dedi.
Yılmaz, şu andaki yasa teklifinin AKP’nin “kendisini kurtarmaya dönük ve soruşturmaları engellemeyi, üzerini örtmeye dönük” olduğunu da iddia etti.

“HAKSIZ YERE KAPILARINIZI KAPATSALAR ACABA TAHAMMÜL EDER MİYDİNİZ?”

Nilgün Doğan, Balyoz Davasının bir numaralı sanığı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi olduğunu belirterek, söz konusu davanın “Çökmüş davalar” olduğunu söyledi. Doğan, şunları ifade etti:
“Bu saatten sonra eşlerimizin bu zindanlarda bir dakika kalması bana göre hukuki cinayet. Eşlerimizin cezaevinde yaşadığı olumsuz koşulları da Sayın Bakan’a ilettim. Kendisine dedim ki, bakın siz bu kadar lüks bir odada kalıyorsunuz, haksız hukuksuz yere iki gün kapılarınızı kapatsalar acaba tahammül eder miydiniz? Bir de düşünün ki haksız hukuksuz yere senelerdir parmaklıklar arkasında olumsuz koşullarda yaşı ileri derecede olan eşlerimize yapılan zulme biz artık tahammül edemiyoruz. Sabrımız tükendi. Sokaklara döküleceğiz dedim.”
Balyoz Davası sanığı deniz yarbay Kürşat Güven Ertaş’ın eşi Pelin Ertaş da, “Bugün görüşmemizden çok somut cevaplar alamadık Sayın Bakanımızdan. Zamana yayılacak gözüküyor çalışmalar” diye konuştu.
Pelin Ertaş, “Sayın Bakanımızdan aldığımız en somut cevaptı, cezaevi şartlarının kötülüğünden ve insanların bu şartlar yüzünden hastalanmakta olduğundan bahsettik. Sayın Bakanımız cezaevi şartlarıyla ilgili yakından ilgileneceğini beyan ettiler” diye ekledi.
Bir soru üzerine Yılmaz, “Hasta tutuklularla ilgili herhangi bir çabadan bahsedilmedi” dedi.
“Yeniden yargılama konusunda bakan tam ne dedi? Ayrıntı verdi mi” sorusuna da Yılmaz, “Hiç vermedi. Biz onu ısrarla sorduk. Ne düşünüyorsunuz diye. Bakan da nasıl bir çalışma yapılacağını ifade etmiyor bize” yanıtını verdi.
Bir soru üzerine Yılmaz, “Görüşmede de söyledim. Sayın Bakan dedim, 15 gün içinde yazılma zorunluluğu var bütün mahkemeler için. Yazılmadığı takdirde görevi kötüye kullanma suçudur. 6 aydır yazmayan bir mahkeme heyeti var karşımızda. 15 gün içinde yazılacak diye bir şey kondu, yazılmadı. Buna bir çözüm yolu bulmamız lazım” yanıtını verdi.


İlgili yazılar

Sapan ve demir bilye suç kapsamına alındı

Hükümet güvenlik pqaketini TBMM’ye gönderdi. Bakanlar kurulu tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile bazı kanun

ÖDP seçime katılmama kararı aldı!

Seçim işbirliği ve bazı isimlerin CHP kontenjanından aday olmasını isteyeceği konuşulan ÖDP Merkez Yürütme Kurulu, parti olarak seçimlere katılmama kararı

Erken Genel seçim tartışması…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun  “genel kurul kararıyla erken genel seçime” gidilebileceği açıklaması yeni bir siyasi krizin habercisi

Bir Cevap Yazın